Bieżące informacje

Przyjechał po dzieci, które miał zawieźć na wycieczkę szkolną… blisko 0,8 promila alkoholu w organizmie

Do zadań policjantów wrocławskiej drogówki należy m.in. kontrola autokarów, którymi uczniowie wrocławskich placówek oświatowych wyjeżdżają na wycieczki. Mundurowi dbając o bezpieczeństwo dzieci i ich opiekunów sprawdzają zarówno stan techniczny, jak i obowiązkowe wyposażenie pojazdów, którymi będą oni podróżować. Funkcjonariusze każdorazowo kontrolują również stan trzeźwości kierowców tych autobusów. Tego typu kontrola, która miała miejsce bezpośrednio przed wyjazdem dzieci z jednej z wrocławskich szkół na wycieczkę w góry, może zakończyć się dla 30-letniego kierowcy autobusu marki Setra nawet dwoma latami więzienia. Badanie alkomatem wskazało bowiem 0,8 promila alkoholu w organizmie nieodpowiedzialnego mężczyzny.

Mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej zostali poproszeni o skontrolowanie autokaru, którym dzieci jednej z wrocławskich placówek oświatowych miały wybrać się na wycieczkę w góry.

Funkcjonariusze sprawdzając stan techniczny autobusu oraz jego obowiązkowe wyposażenie poprosili również jego kierowcę o komplet dokumentów wymaganych podczas tego typu przejazdów. 

Sam autokar nie wzbudził u mundurowych żadnych wątpliwości. Wzbudził je za to stan kierowcy, od którego w momencie odbierania dokumentów wyczuli charakterystyczną, silną woń alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało 0,8 promila alkoholu w jego organizmie.
 
Choć na miejsce przybył inny kierowca, a dzieci mogły udać się w długo wyczekiwana wycieczkę, to należy mieć świadomość, iż każdy nietrzeźwy za kierownicą to potencjalny zabójca. Manewrowanie tego typu pojazdem nawet przy małych prędkościach, przy jego gabarytach oraz ograniczonym polu widzenia, w stanie w jakim znajdował się jego 30-letni kierowca, mogło zakończyć się tragicznie.

Nietrzeźwy kierowca autokaru został zatrzymany przez funkcjonariuszy i doprowadzony do najbliższej jednostki policji. Teraz o jego losie zadecyduje sąd.

Apelujemy do wszystkich, aby nie wsiadać za kierownicę, gdy nasz stan psychofizyczny na to nie pozwala, tym bardziej gdy wcześniej spożywaliśmy alkohol. Ten ostatni jest jedną z głównych przyczyn tragedii na drodze.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony