Bieżące informacje

Wspólne działania służb przy ewakuacji mieszkańców wrocławskiego Ołbina zakończyły się bezpiecznie

Data publikacji 26.05.2023

Wrocławscy policjanci, wczoraj po południu, otrzymali zgłoszenie o niebezpiecznym znalezisku na ternie jednego z placów budowy. Funkcjonariusze natychmiast pojechali to sprawdzić i okazało się, że jest to niewybuch z okresu II Wojny Światowej. Na miejsce wezwano saperów, którzy oświadczyli, że niezbędna będzie ewakuacja zamieszkałej w pobliżu ludności. Promień ewentualnego rażenia określono wstępnie na 500 metrów. Z uwagi na ten fakt, niezbędne było zapewnienie sprawnej i bezpieczniej ewakuacji osób zamieszkujących część wrocławskiego Ołbina.

Do ujawnienia niebezpiecznego znaleziska doszło po poludniu 25 maja bieżącego roku na terenie wrocławskiego osiedla Ołbin. Pracownicy wykonujący roboty ziemne przy przebudowie ulicy Pomorskiej i Placu Staszica natrafili na niebezpieczny przedmiot, który okazał się niewybuchem z okresu II Wojny Światowej. Na miejsce natychmiast przyjechali policjanci i zawiadomili o sytuacji patrol saperski.

Chwilę później okazało się, że prawdopodobnie znalezionym przedmiotem, jest bomba lotnicza o wadze 250 kilogramów. Saperzy określili też jego siłę rażenia na około 500 metrów. Z uwagi na ten fakt, konieczne było przeprowadzenie ewakuacji mieszkańców pobliskiego osiedla.

Policjanci zabezpieczyli miejsce odnalezienia niewybuchu przed dostępem osób postronnych, a Centrum Zarządzania Kryzysowego podjęło decyzję o rozpoczęciu działań informacyjnych nt. planowanej ewakuacji, które trwały do późnych godzin wieczornych. Dzielnicowi oraz inni funkcjonariusze informowali okolicznych mieszkańców o planowanych działaniach.

Dziś rano wrocławscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, strażakami i pracownikami CZK oraz innymi urzędnikami rozpoczęli ewakuację mieszkańców. Ich zadaniem było dotarcie do każdej osoby i poinformowanie o zagrożeniu, a także udzielnie wszelkiej pomocy seniorom oraz osobom z niepełnosprawnością. W pobliżu dostępne były specjalnie podstawione autobusy, które przewiozły osoby ewakuowane w rejon zajezdni autobusowej przy ul. Obornickiej we Wrocławiu. Pracownicy MPK na czas ewakuacji zorganizowali ciepłe i zimne napoje oraz udostępnili pomieszczenia. W trakcie prowadzonych działań wyłączono też z ruchu kilkanaście ulic.

Wszelkie czynności realizowano zachowując wzmożone środki bezpieczeństwa. Podjęcie groźnego niewybuchu przez patrol saperski nastąpiło w godz. 11.00 - 13.30 i pocisk został przewieziony na poligon, gdzie zostanie zneutralizowany.

W związku z zaistniałą sytuacją apelujemy do wszystkich osób, że znalezisk przypominających niewybuchy nie wolno dotykać, ani przenosić czy też rozbrajać. O tego typu przedmiotach należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji pod numerem alarmowym 112. Miejsce ujawnienia zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych - szczególnie dzieci, oddalić się na bezpieczną odległość i czekać na przyjazd służb.

podkom. Wojciech Jabłoński
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu
Powrót na górę strony