Bieżące informacje

Zbierał pieniądze do puszki. Gdy zobaczył policjantów zaczął uciekać

Zgłoszenie dotyczyło mężczyzny, który podchodzi do kierowców przejeżdżających aut i zbiera datki do puszki. Cel zbiórki był szczytny ale okazał się fałszywy. Na widok policjantów „wolontariusz” wyjął pieniądze z puszki i zaczął uciekać. Funkcjonariusze szybko zatrzymali mężczyznę i szybko wyszło na jaw, że jego działania nie miały nic wspólnego z chęcią pomocy podopiecznej jednej z legalnie działających fundacji.

Policjanci z komisariatu na Psim Polu otrzymali zgłoszenie o mężczyźnie, który chodzi po jezdni i podchodząc do przejeżdżających kierowców zbiera pieniądze do puszki. 

Rzekomo zebrane datki miały zostać przeznaczone na pomoc jednej z podopiecznych legalnie działającej fundacji.  

Gdy mężczyzna zobaczył zbliżających się mundurowcach wyjął pieniądze z puszki i zaczął uciekać.

„Wolontariusz” został szybko zatrzymany i trafił na komisariat, gdzie okazał się, że zbiórka jest nielegalna, a fundacja zaprzeczyła jakoby ktoś taki w ich imieniu zbierał pieniądze we Wrocławiu. Mężczyzna, który okazał się być obywatelem Mołdawii, posługiwał się identyfikatorem bez wymaganych oznaczeń, a puszka do której zbierał datki pozbawiona była jakichkolwiek plomb i zabezpieczeń.

Zbiórka pieniędzy na rzecz  chorych i potrzebujących pomocy osób jest szczytnym celem, lecz często nasza dobra wola wykorzystywana jest przez przestępców takich jak zatrzymany przez wrocławskich policjantów „wolontariusz”.

Wrocławscy policjanci radzą, jak nie paść ofiarą oszusta.

W celu prowadzenia legalnej zbiórki pieniędzy należy uzyskać zgodę właściwej fundacji oraz Ministerstwa Finansów. Bez wymaganych dokumentów taka zbiórka jest nielegalna.

Na stronie internetowej Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pod adresem zbiorki.gov.pl zamieszczane są informacja o legalnie prowadzonych zbiórkach pieniędzy.

Wolontariusz zbierający datki powinien posiadać identyfikator zawierający : jego imię i nazwisko oraz informacje o nazwie, celu zbiórki publicznej i jej organizatorze oraz numer zbiórki publicznej. 

Przypominamy, że prowadzenie publicznych zbiórek pieniędzy, bez wymaganego zgłoszenia jest wykroczeniem z art. 56 Kodeksu wykroczeń, zagrożonym karą grzywny do 5000 zł. Natomiast podawanie się za wolontariusza i zbieranie pieniędzy jest przestępstwem oszustwa i zgodnie z treścią art. 286 Kodeksu karnego zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i czujności, a w sytuacji podejrzeń co do legalności zbiórki pieniędzy, o zgłaszanie takich przypadków w najbliższej jednostce Policji lub pod numerem 112.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony