Bieżące informacje

Wczoraj policjanci wrocławskiej drogówki przeprowadzili kolejne działania w ramach akcji pn. "Prędkość"

Data publikacji 20.01.2023

W miniony piątek funkcjonariusze wrocławskiej drogówki prowadzili wzmożone działania kontrolne pod kryptonimem „Prędkość”. Policjanci sprawdzali m.in. czy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości i poruszają się po drogach w sposób zgodny z przepisami. Celem głównym działań była poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Funkcjonariusze skontrolowali łącznie 300 pojazdów i niestety, aż 183 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość.

Tego typy działania mają na celu nie tylko ujawnianie sprawców wykroczeń, ale również napiętnowanie ich negatywnych zachowań na drogach. Należy pamiętać, że nieodpowiednie przygotowanie do podróży, brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów kodeksu drogowego lub panujących na drodze warunków atmosferycznych, niejednokrotnie prowadzi do bardzo poważnych w skutkach zdarzeń.

Mundurowi do takich akcji wykorzystują zarówno radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideo rejestratory, jak i ręczne mierniki prędkości będące w dyspozycji Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Kierujący, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci rażąco przekraczający prędkość, musieli liczyć się z konsekwencjami. Niestety funkcjonariusze ujawnili aż 183 wykroczeń polegające na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. W ramach prowadzonych działań policjanci nakładali mandaty karne, kierowali wnioski o ukaranie do sądu, ale także pouczali. 

W trakcie podejmowanych interwencji, funkcjonariusze z wrocławskiej drogówki, ujawnili szereg innych wykroczeń oraz przestępstw.

Przypominamy również, że od 1 stycznia 2022 r. weszła w życie  nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz Rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane wykroczenia, a kary za przekroczenie prędkości mogą wynieść nawet 2500 złotych. Natomiast z dniem 15 września br. wzrosła również liczba punktów nakładanych za poszczególne wykroczenia drogowe, w tym za przekraczanie prędkości. Maksymalna liczba punktów w tym przypadku wynosi 15. 

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony