Policjanci pomogli zagubionemu chłopcu z autyzmem
Dyżurna z Wydziału Sztab Policji komendy miejskiej we Wrocławiu podczas służby pełnionej na stanowisku kierowania wykazała się niezwykłym wyczuciem oraz intuicją podczas jednej z interwencji dotyczącej poszukiwań zaginionego nastolatka. Jak sama opisywała sytuację, nie miała odpowiedniej wiedzy w tym zakresie - czyli jak rozmawiać z dzieckiem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Pomogła jej empatia, cierpliwość i zrozumienie oraz nieodparta chęć pomocy. Brawa dla aspirant Renaty Piech, która w odpowiedni sposób podtrzymywała konwersację z chłopcem, mimo że kilka razy chciał się rozłączyć, a jednak tego nie zrobił. Dzięki temu udało ustalić się jego położenie i na miejsce skierować patrol Policji. Za te działania postanowili podziękować wdzięczni rodzice.
Wrocławscy policjanci kolejny raz pokazali, że oprócz reagowania na przestępstwa i wykroczenia w swojej codziennej służbie niosą pomoc dbając o wartość bezcenną jaką jest ludzkie życie. Tym razem sytuacja była trudna, bowiem zaginął chłopiec z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Pomimo, że udało się nawiązać z nim kontakt telefoniczny nie potrafił powiedzieć, gdzie się znajduje. Stres i zdenerwowanie nie pomagało dodatkowo w tej sytuacji.
Na szczęście mimo tych trudności dyżurna, która w tym dniu pełniła służbę, perfekcyjnie skoordynowała działania. Nie dość, że udało jej się nawiązać i podtrzymać kontakt z chłopcem, to na podstawie dobrego wywiadu ustaliła mniej więcej jego lokalizację i skierowała tam patrol Policji. Wysłany w ten rejon radiowóz miał poruszać się z włączonymi sygnałami dźwiękowymi, po to, aby jeszcze bardziej pomóc funkcjonariuszce w namierzeniu chłopca, tak by słyszała w swoim telefonie zbliżający się policyjny samochód.
Pomysł i jego realizacja okazały się bardzo efektywne i dobrze zrealizowane. Za to postanowili podziękować wdzięczni rodzice chłopca, kierując do nas wyrazy uznania szczególnie dla asp. Renaty Piech. Policjantka wykazała się w tej sytuacji ogromną empatią, zrozumieniem i akceptacją dla chłopca, który w związku z tym, że cierpi na zaburzenia ze spektrum autyzmu, wymagał właśnie odpowiedniego podejścia. Jak przyznała sama policjantka, wiedzy fachowej w tym zakresie nie miała, pomogła jej jednak kobieca intuicja i nieodparta chęć pomocy.
st. asp. Aleksandra Freus
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu