W dniu wczorajszym funkcjonariusze wrocławskiej drogówki prowadzili działania związane z akcją „Trzeźwy poranek”
Bardzo wiele tragicznych drogowych zdarzeń jest następstwem spożycia alkoholu. W celu eliminowania tego typu zagrożeń, policjanci z wrocławskiej drogówki prowadzili wczoraj wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Zgodnie z art. 178a Kodeksu Karnego, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Należy zawsze o tym pamiętać, gdy widzi się osobę, która piła alkohol i chce prowadzić samochód, a także mając wiedzę ile osób na polskich drogach, ginie właśnie przez nietrzeźwych kierowców. Uniemożliwiając im jazdę, możemy nie tylko uratować ich życie i zdrowie, ale również innych uczestników ruchu drogowego.
Bardzo wiele tragicznych drogowych zdarzeń jest następstwem spożycia alkoholu przez kierujących. W celu eliminowania tego typu zagrożeń, policjanci z wrocławskiej drogówki prowadzili wczoraj wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Funkcjonariusze ujawnili w sumie 5 takich osób, które zdecydowały się prowadzić pojazd po alkoholu. Pamiętajmy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Jeśli widzimy osobę, która w takiej sytuacji chce jechać np. samochodem, to reagujmy – zdzwońmy na numer alarmowy 112, a jeśli możemy, to uniemożliwmy dalszą jazdę!
W celu przypomnienia o karach, jakie grożą za jazdę po spożyciu alkoholu lub substancji działających podobnie do alkoholu, policjanci cyklicznie organizują wzmożone działania prewencyjno-kontrolne.
Kolejne tego typu działania prowadzone były wczoraj, od wczesnych godzin porannych. Policjanci wyposażeni w alkomaty wyjechali na ulice stolicy Dolnego Śląska i powiatu, aby rozpocząć kontrole kierujących pojazdami. Patrole wrocławskiej drogówki mogliśmy zobaczyć zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych, ale też w miejscach mniej uczęszczanych, gdzie niejednokrotnie dochodzi do różnych niebezpiecznych sytuacji na drodze.
W rezultacie prowadzonych działań przebadano na trzeźwość ponad 700 kierujących. Na szczęście żaden z nich nie kierował pod wpływem alkoholu. Świadczy to o coraz większej odpowiedzialności i świadomości wśród kierujących pojazdami.
Pijani kierowcy stanowią jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa na drogach. Jadąc po alkoholu nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Dzięki prowadzonym cyklicznie działaniom policyjnym i zaostrzeniu prawa nietrzeźwi kierowcy są konsekwentnie eliminowani z ruchu.
Jeżeli ktokolwiek jest świadkiem takiej sytuacji, powinien jak najszybciej zawiadomić Policje. Pamiętajmy, że jesteśmy współodpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo i nie dawajmy przyzwolenia na tego typu praktyki.
Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu