Bieżące informacje

Przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych to bardzo niebezpieczne zjawisko [FOTO]

Data publikacji 16.05.2022

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, w ramach działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych kontrolują m.in. prędkość, z jaką w rejonie przejść dla pieszych poruszają się kierujący. Wielu z nich zapomina się i w miejscach, gdzie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są szczególnie narażeni na potrącenie, znacznie przekracza dozwoloną prędkość. Trzej miłośnicy szybkiej jazdy zapłacili za takie nieodpowiedzialne zachowanie wysokimi mandatami, a dwóch z nich dodatkowo „pozbyło” się prawa jazdy na okres trzech miesięcy.

Do jednych z najważniejszych, wśród licznych obowiązków służbowych policjantów z wrocławskiej drogówki należy dbanie o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że od 1 czerwca 2021 r. w znowelizowanej Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym zmieniono treść art. 26 mówiącego o zachowaniu kierującego przed i na przejściu dla pieszych, który w ustępie 1. brzmi „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście...”.

Zapomnieli o tym najwidoczniej trzej kierujący, którzy na odcinku grogi, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h jechali z prędkością 131, 124 i 114 km/h.

38-letni kierujący osobowym volvo, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 61 km/h został ukarany mandatem w kwocie 2000 zł. O 54 km/h za szybko jechał 64-letni kierujący osobowym oplem. On również zakończył spotkanie z mandatem karnym, choć niższym, bo wynoszącym 1500 zł. Ostatni z nich przekroczył prędkość o 44 km/h, ale to również zdecydowanie za szybko w tym miejscu. Kierowca osobowego audi otrzymał mandat w kwocie 1000 zł. Dwaj pierwsi dodatkowo „pożegnali” się z prawem jazdy na okres 3 miesięcy.

Działania tego typu prowadzone są i będą prowadzone cyklicznie, a mundurowi nieustannie będą kontrolować miejsca, w których bezpieczeństwo pieszych jest najbardziej zagrożone.

sierż. szt. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

  • Zdjęcie wyświetlacza ręcznego miernika prędkości z zarejestrowanym przekroczeniem prędkości z widocznym pojazdem osobowym
  • Zdjęcie wyświetlacza ręcznego miernika prędkości z zarejestrowanym przekroczeniem prędkości z widocznym pojazdem osobowym
  • Zdjęcie wyświetlacza ręcznego miernika prędkości z zarejestrowanym przekroczeniem prędkości z widocznym pojazdem osobowym
Powrót na górę strony