Bieżące informacje

Nie dać się oszukać? – Nie ufać!

Data publikacji 10.05.2022

Oszuści, którzy okradają seniorów są doskonale przygotowani do popełnienia przestępstwa. Jak nie stać się ich ofiarą? Przede wszystkim nie ufać nieznajomym i nikomu nie przekazywać swoich oszczędności. Przeczytaj tekst poniżej i zobacz w jaki sposób działają złodzieje…

Niestety pomimo naszych licznych apeli o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi nadal zdarzają się przypadki, kiedy seniorzy stają się ofiarami oszustów. Metoda działania na wnuczka, przyjmuje coraz to nowsze warianty, a oszuści usiłujący wcielać się w role funkcjonariuszy Policji czy CBŚP, nie przestają działać ani na chwilę i potrafią przygotować odpowiedni scenariusz, aby potencjalna ofiara dała się złapać na ich legendę. 

Jednym z przykładów jest 75-letni mężczyzna zamieszkujący na wrocławskim Śródmieściu. Zadzwonił do niego mężczyzna, który skłamał, że jest policjantem twierdząc, że oszuści podający się za pracowników ZUS zagrażają jego oszczędnością. Namówił 75-latka, aby ten wyrzucił przez okno gotówkę oraz wartościowe przedmioty, które miały rzekomo zostać w ten sposób zabezpieczone. Łączna wartość strat szacowana jest na około 40 tysięcy złotych.

Kolejnym przykładem jest 93-letnia mieszkanka tej dzielnicy. Oszuści zadziałali podobnie – zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę, również strasząca ją, że środki jakie posiada na koncie mogą być zagrożone. 93-latka niestety uwierzyła w jej kłamstwa i wyrzuciła przez okno zgodnie z instrukcją gotówkę, biżuterię i inne cenne przedmioty. W tym przypadku straty sięgają około 31 tysięcy.

Przypominamy, że:
- policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki czy jakichkolwiek wartościowych przedmiotów,
- nigdy nie wolno ufać osobom po drugiej stronie słuchawki,
- oszuści potrafią bardzo dobrze manipulować swoim rozmówcą, dlatego też nie wierzmy w ich słowa,
- nie wolno podawać danych osobowych, adresu zamieszkania, danych do bankowości i innych ważnych informacji,
- w przypadku podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem. należy bezwzględnie odłożyć słuchawkę i zgłosić się do najbliższej jednostki Policji!

sierż. Aleksandra Rodecka
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu 

 

Powrót na górę strony