Oświadczenie w sprawie interwencji, które realizowane były na terenie Wrocławia wobec osób nietrzeźwych
Niemal każdego dnia funkcjonariusze pełniący służbę na terenie Wrocławia i innych jednostek terenowych, interweniują wielokrotnie wobec osób, które znajdują się w różnym stanie psychofizycznym oraz zdrowotnym i potrzebują natychmiastowej pomocy. Zima jest szczególnie trudnym czasem dla osób bezdomnych, samotnych lub bezradnych. Działania mundurowi podejmują za każdym razem, gdy tylko widzą lub otrzymają sygnał o takiej sytuacji. Niejednokrotnie osoby takie znajdują się pod wpływem alkoholu i przebywają na wolnym powietrzu lub w nieogrzewanych pomieszczeniach. W okresie ostatnich dwóch tygodni doszło do wielu interwencji pomocowych, które miały swój pozytywny finał, ale też takich, które zakończyły się w sposób, którego nikt by nie oczekiwał…
Pierwsza z interwencji policjantów miała miejsce 27 grudnia 2021 roku bezpośrednio po czynnościach, jakie podejmowali pracownicy służby ochrony dworca PKP Wrocław Główny, którzy około godziny 14:00 przekazali policjantom mężczyznę znajdującego się na wózku transportowym. 52-latek był komunikatywny, ale mocno nietrzeźwy i nie miał siły poruszać się samodzielnie. Potrzebujący pomocy mężczyzna, po tym jak potwierdzono jego dane personalne, został dowieziony wózkiem do radiowozu, a następnie do Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że jest to osoba bez stałego miejsca zamieszkania, pozostająca prawdopodobnie w kryzysie bezdomności i korzystająca ponad 30 razy z pomocy udzielanej przez WROPON w okresie ostatnich 3 lat.
Podczas transportu pojazdem służbowym z terenu dworca do WROPON, jeden z funkcjonariuszy kierował pojazdem, a drugi utrzymywał stały kontakt wzrokowy i słowny z mężczyzną. Następnie w celu umożliwienia bezpiecznego dotarcia z radiowozu do budynku, został umieszczony na specjalnym wózku transportowym, stanowiącym wyposażenie placówki. Będąc w obiekcie, w trakcie oczekiwania na przyjęcie, mężczyzna ten zasłabł i w związku z ustaniem jego funkcji życiowych, natychmiast policjanci przystąpili do reanimacji, w której czynny udział brał lekarz z Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym oraz wezwany na miejsce zespół pogotowia. Niestety pomimo przeprowadzonej reanimacji 52-latek zmarł. Mając to na uwadze, kolejne czynności na miejscu wykonywane były z udziałem powiadomionego niezwłocznie przez policjantów prokuratora.
Drugą z interwencji policjanci realizowali 5 stycznia 2022 roku, po zgłoszeniu otrzymanym około godziny 21:00, z którego wynikało, że potrzebujący pomocy mężczyzna leży w jednej z wiat śmietnikowych na terenie wrocławskiego Ołbina. Mając na uwadze panujące niskie temperatury i wynikającą ze zgłoszenia możliwość, iż jest to osoba wymagająca natychmiastowej pomocy z uwagi na zagrożenie wyziębieniem, policjanci użyli sygnałów pojazdu uprzywilejowanego i chwilę później dojechali na miejsce. Po przybyciu zastali mężczyznę przytomnego, komunikatywnego, przejawiającego cechy osoby znajdującej się pod znacznym wpływem alkoholu. W rozmowie z mężczyzną ustalono jego dane personalne i okazało się, że jest on osobą nieposiadającą stałego miejsca zamieszkania, pozostającą prawdopodobnie w kryzysie bezdomności.
Mając na uwadze niską temperaturę, 33-latek został przez policjantów okryty kocem termicznym, który przeciwdziała bezpośrednio utracie ciepła. W związku z okolicznościami w jakich się znajdował, został przetransportowany radiowozem do Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym i jeden z policjantów podczas przejazdu utrzymywał z nim kontakt. Ze względów bezpieczeństwa, a także w celu umożliwienia bezpiecznego dotarcia nietrzeźwego z radiowozu do budynku WROPON, mężczyzna został umieszczony na specjalnym wózku transportowym, który stanowi wyposażenie obiektu. W momencie rozpoczęcia transportu zasłabł i wobec braku funkcji życiowych w postaci pulsu oraz oddechu, policjanci natychmiast przystąpili do jego reanimacji, którą kontynuowali do czasu przybycia wezwanego na miejsce zespołu pogotowia. Niestety pomimo przeprowadzonej reanimacji 33-latek zmarł. W związku z tym kolejne czynności na miejscu wykonywane były z udziałem powiadomionego niezwłocznie przez policjantów prokuratora.
Ponieważ zależy nam na drobiazgowym i kompleksowym ustaleniu wszystkich okoliczności związanych z tymi sprawami, od momentu ich zaistnienia działania wykonują policyjne komórki kontrolne, w tym także BSWP oraz prokuratura.
Wstępne policyjne czynności, których celem było sprawdzenie przebiegu działań podejmowanych wobec mężczyzn przez funkcjonariuszy podczas interwencji, na chwilę obecną nie wykazały nieprawidłowości.
Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu