Bądź ostrożny podczas przechodzenia przez jezdnię!
Choć po ostatnich zmianach przepisów to właśnie osoby piesze mają pierwszeństwo przechodząc przez jezdnię na przejściach niekierowanych, to nadal ciążą na nich pewne obowiązki, o których dla własnego bezpieczeństwa, jak i innych uczestników ruchu drogowego zdecydowanie nie wolno zapominać! Przeczytaj tekst poniżej i dowiedz się, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji…
Ostatnie zmiany przepisów sprawiły, że osoby piesze, które chcą przejść przez jezdnię korzystając z przejścia niekierowanego mają pierwszeństwo przed jadącymi pojazdami. Warto zatem przypomnieć, że należy jednak rozróżnić rodzaje przejść dla pieszych, ponieważ są miejsca, gdzie pieszy tego pierwszeństwa podczas wchodzenia na jezdnię mieć nie będzie.
Czym różni się przejście niekierowane od kierowanego? Otóż, to ostatnie to przejście, na którym ruch regulowany jest przez sygnalizację świetlną. W tym wypadku żaden przepis nie ulega zmianie, bo zawsze należy bezwzględnie stosować się do sygnalizatora!
Niestety w minionym tygodniu doszło do niebezpiecznego zdarzenia na ulicy Weigla, kiedy 88-letni mężczyzna wszedł na przejście dla pieszych pomimo zapalonego czerwonego światła na sygnalizatorze. Doprowadziło to do potrącenia przez kierującą osobowym Seatem. 24-latka była trzeźwa i jechała prawidłowo, gdyż dla jej pasa ruchu było zapalone zielone światło. Mężczyzna w stanie bezpośrednio niezagrażającym życiu został zabrany do szpitala.
Wiele tego typu zdarzeń kończy się niestety tragicznie, dlatego też dbając o zdrowie i życie swoje, a także innych uczestników ruchu bezwzględnie stosujmy się do sygnalizacji świetlnej!
Nawet jeżeli korzystamy z przejść niekierowanych (czyli tych bez sygnalizacji), pomimo posiadanego prawa do pierwszeństwa przed jadącymi pojazdami, pamiętajmy, aby wchodzić na nie w sposób bezpieczny. Najlepszym sposobem jest stosowanie metody ograniczonego zaufania, ponieważ nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy w naszym kierunku nie nadjeżdża kierujący, który nie ustąpi nam pierwszeństwa i dojdzie wówczas do potrącenia.
Zrezygnujmy także z korzystania z telefonu czy innego urządzenia, które może rozproszyć naszą uwagę podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię czy przejście dla pieszych lub torowisko. Oprócz śmiertelnego niebezpieczeństwa grozić nam mogą też konsekwencje prawne w postaci mandatu karnego. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem kara dla pieszego w takim przypadku to 300 zł.
sierżant Aleksandra Rodecka
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu