Kierowco zdejmij nogę z gazu!!! Ujemne temperatury i opady deszczu ze śniegiem mogą powodować gołoledź
Zimowa aura i nadmierna prędkość w połączeniu z brakiem przygotowania pojazdu do podróży, prowadzić może wyłącznie do sytuacji niebezpiecznych. Jak wszyscy wiemy, kończą się niejednokrotnie tragicznie. Oczyszczenie szyb samochodu przed wyruszeniem w podróż to czynność absolutnie niezbędna, bo pośpiech lub lenistwo nie popłaca. Może skutkować niezauważeniem w porę przeszkody, innego pojazdu lub osoby pieszej. Warto pomyśleć także o dostosowaniu prędkości do warunków pogodowych, bo zimą droga hamowania jest zawsze dłuższa, a utrata panowania nad pojazdem, może mieć poważne skutki. Zawsze poświęcić też kilka dodatkowych minut na właściwe przygotowanie auta. Jest to niewielka cena za bezpieczeństwo…
Wrocławscy policjanci przypominają, że bardzo ważną czynnością przed wyruszeniem samochodem w podróż, jest zapewnienie sobie dostatecznej widoczności. Zostawianie np. małego paska na czołowej szybie, przez który obserwujemy otoczenie, zdecydowanie nie jest pomysłem bezpiecznym. Powinniśmy odmrozić lub oczyścić wszystkie szyby, by zapewnić sobie maksimum widoczności. W przypadku gdy na samochodzie zalega warstwa śniegu, też musimy go usunąć. Ma to swoje bardzo praktyczne uzasadnienie, bo zalegający śnieg zasłaniać może reflektory lub kierunkowskazy, a ponadto przy pędzie wiatru, śnieg z samochodu spadnie na jezdnię i wtedy może być niebezpieczny dla innych kierujących.
Ustawodawca pomyślał o zapominalskich lub leniwych kierowcach w przepisach i muszą się liczyć z możliwością otrzymania mandatu karnego w przypadku policyjnej kontroli. O tym, że jazda takim nieodśnieżonym samochodem jest wykroczeniem, mówi art. 66 Prawa o ruchu drogowym.
Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
Oznacza to, że odśnieżone powinny być także boczne lusterka. Tylko ich całkowite oczyszczenie z lodu i śniegu zapewni nam dostateczne pole widzenia, tak ważne np. w sytuacji zmiany pasa ruchu. Poza tymi czynnościami, które każdy kierowca powinien wykonać przed wyruszeniem w podróż, są też sprawy, o które należy zadbać przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Zmiana opon wydaje się jedną z najważniejszych z nich. Materiał, z którego wykonane są zimowe opony, ma bowiem odpowiednie właściwości do użytkowania w niskich temperaturach tak, aby zapewnić maksymalną przyczepność. Należy sprawdzić również ustawienie reflektorów ze względu na szybko zapadający zmrok. Stare pióra wycieraczek też mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji — rozmazując wodę i brud, utrudniają dostrzeżenie szczegółów na drodze.
Opisane wyżej czynniki mające niewątpliwie duży wpływ na bezpieczeństwo, mogą jednak nie być wystarczające, kiedy kierowca zdecyduje się na przemieszczanie z prędkością nieadekwatną do sytuacji na drodze. Warto więc zimą jechać wolniej — niż za szybko.
Pomyślmy o sobie i naszych bliskich, którzy podróżują z nami samochodem. Czy dojedziemy bezpiecznie do celu, zależy przecież w dużej mierze od nas samych.
aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu