Bieżące informacje

Wczoraj funkcjonariusze wrocławskiej drogówki prowadzili działnia związane z akcją „Trzeźwy poranek”

Bardzo wiele tragicznych drogowych zdarzeń jest następstwem spożycia alkoholu. W celu eliminowania tego typu zagrożeń, policjanci z wrocławskiej drogówki prowadzili wczoraj wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Zgodnie z art. 178a Kodeksu Karnego, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Należy zawsze o tym pamiętać, gdy widzi się osobę, która piła alkohol i chce prowadzić samochód, a także mając wiedzę ile osób na polskich drogach, ginie właśnie przez nietrzeźwych kierowców. Uniemożliwiając im jazdę, możemy nie tylko uratować ich życie i zdrowie, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

W celu przypomnienia o karach, jakie grożą za jazdę po spożyciu alkoholu lub substancji działających podobnie do alkoholu, policjanci cyklicznie organizują wzmożone działania prewencyjno-kontrolne.

Kolejne tego typu działania prowadzone były w dniu wczorajszym, od wczesnych godzin porannych. Już we wczesnych godzinach porannych policjanci wyposażeni w alkomaty wyjechali na ulice stolicy Dolnego Śląska i powiatu, aby rozpocząć kontrole kierujących pojazdami. Patrole wrocławskiej drogówki mogliśmy zobaczyć zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych, ale też w miejscach mniej uczęszczanych, gdzie niejednokrotnie dochodzi do różnych niebezpiecznych sytuacji na drodze.

W rezultacie prowadzonych działań przebadano kilkudziesięciu kierowców, wobec których istniało podejrzenie kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. Dwóch z nich zdecydowało się wsiąść za kierownicę w stanie nietrzeźwości.

Pijani kierowcy stanowią jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa na drogach. Jadąc po alkoholu nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Problemu nietrzeźwości na drogach nie da się niestety całkowicie wyeliminować, jednak dzięki prowadzonym cyklicznie działaniom policyjnym i zaostrzeniu prawa można go znacząco ograniczyć.

Spożywany alkohol ma bowiem ogromny wpływ na ludzką świadomość i spostrzegawczość. Kierowca będący pod wpływem jego działania zachowuje się nienaturalnie. Niespodziewanie wykonuje różne manewry oraz nie jest w stanie panować nad pojazdem i własnym ciałem. Stwarza to ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia całego otoczenia.

Jeżeli ktokolwiek jest świadkiem takiej sytuacji, powinien jak najszybciej zawiadomić Policje. Czujmy się współodpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo i nie dawajmy przyzwolenia na tego typu praktyki.

Należy również pamiętać, że „dziwne” zachowanie na drodze może być powodem choroby i kierowcy potrzebna będzie niezwłoczna pomoc.

Zespół Komunikacji Społecznej

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony