Bieżące informacje

Oszuści internetowi czyhają na Twoje pieniądze. Bądź ostrożny i nie daj się okraść

Data publikacji 25.11.2021

Internetowi naciągacze stale wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Działając jako nieuczciwi sprzedawcy, publikują wiele atrakcyjnych ofert sprzedaży, a po otrzymaniu pieniędzy za oferowane produkty nagle znikają, nie wywiązując się z ustaleń. Przekonałam się o tym młoda wrocławianka, która skuszona atrakcyjną ofertą wynajmu apartamentu, wpłaciła na konto oszusta kilka tysięcy złotych. Gdy tylko pieniądze znalazły się na rachunku „wynajmującego” słuch po nim zaginął, a kobieta został z niczym. Często jedynym sposobem na rozpoznanie oszustwa jest trzymanie się słów przysłowia, że nie wszystko złoto co się świeci.

Prawie każdego dnia wrocławska policja otrzymuje zawiadomienia o oszustwach dokonywanych za pomocą popularnych portali aukcyjnych. Wystawione na sprzedaż przedmioty lub usługi, w tym oferty wynajmu, w bardzo atrakcyjnych cenach i terminach, powinny dać nam do myślenia.

Często ogłoszenia są tak spreparowane, że na pierwszy rzut oka nie budzą podejrzeń. Warto zawsze zwrócić uwagę na szczegóły, m.in. kim jest sprzedawca, jakie są o nim opinie innych kupujących, jakie formy płatności są przez niego akceptowane oraz w jaki sposób można się z nim skontaktować.

Przekonała się o tym mieszkanka Wrocławia, którą skusiła bardzo atrakcyjną ofertą wynajmu mieszkania w stolicy Dolnego Śląska. Ogłoszenie wyszukała na popularnym portalu aukcyjnym w sieci i po skontaktowaniu się z „wynajmującym” przelała na wskazany przez niego rachunek ponad 4000 zł.

Szybko przekonała się, iż padła ofiarą oszustwa, gdyż po wpłaceniu pieniędzy kontakt z „wynajmującym” się urwał.

Pamiętajmy, że zakupy z nieznanego źródła, od osoby, z którą kontakt jest ograniczony, np. jedynie do komunikatora internetowego oraz akceptowanie jedynie płatności z góry, powinny od razu wzbudzić nasze podejrzenia.

Zakupy przedmiotów czy korzystanie z usług przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność od wielu lat i pod tym samym szyldem, choćby ich oferty były mniej konkurencyjne, dają nam możliwość zwrotu lub wymiany towaru i dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, zgodnie z obowiązującym prawem.

Apelujemy o ostrożność ! Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić nas przed utratą pieniędzy. Kodeks karny za oszustwo komputerowe przewiduje odpowiedzialność karną nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

sierżant sztabowy Rafał Jarząb

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony
Polska Policja