Bieżące informacje

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Data publikacji 21.11.2021

Wrocławscy policjanci przypominają, że Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych obchodzony jest w trzecią niedzielę listopada każdego roku. Z roku na rok rośnie liczba krajów, które włączają się w obchody tego dnia. Śmierć i obrażenia na drodze to zdarzenia nagłe, gwałtowne i z pewnością traumatyczne. Ich wpływ pozostaje długotrwały, czasem nieprzemijający. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych…

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który przypada w tym roku na 21 listopada. Poświęcony jest pamięci wielu milionów zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych i ich rodzinom oraz bliskim. Hołd w tym dniu oddawany jest również zespołom ratunkowym, które niosą pomoc przy tego typu wypadkach. Wśród nich są między innymi funkcjonariusze Policji drogowej oraz specjaliści medyczni.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych ustanowiły same ofiary zdarzeń drogowych. Ciężar smutku i cierpienia, z którym boryka się ogromna liczba osób, jest tym większy, że znaczna część ofiar to ludzie młodzi. Jednym z ważnych aspektów jest również to, że wielu zdarzeniom można było zapobiec. Brawura, lekkomyślność, lekceważenie przepisów ruchu drogowego to z pewnością elementy, które istotnie wpływają na bezpieczeństwo. Bądźmy odpowiedzialni na drodze.

Jeżeli chodzi o historię, to Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada, jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin, a także stanowić odpowiedź na wielką potrzebę ofiar wypadków drogowych, w aspekcie potrzeby upowszechnienia ich straty i cierpienia.

Każdego dnia na świecie w wypadkach drogowych ginie około 4 tys. osób, a setki tysięcy zostaje rannych i poszkodowanych. Rocznie w wypadkach drogowych na całym świecie ginie ponad 1,2 mln osób. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 8 osób, a 100 zostaje rannych. Wielu z nich pozostaje z niepełnosprawnością na całe życie lub wymaga stałej opieki. Ci, którzy przeżyli wypadki drogowe wiedzą, jak i ich rodziny noszą duchowe zranienia i traumę po tragicznej stracie najbliższych. W tym dniu podobnie jak w minionych latach policjantki i policjanci pełniący służbę na drogach apelować będą ponownie o rozsądek oraz rozwagę podczas przemieszczania się wszelkimi pojazdami.

W Polsce, od kilku lat, główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”. 

Z uwagi na kwestie bezpieczeństwa epidemicznego obchody zrealizowane będą w wersji on-line. Transmisja dostępna będzie 21 listopada od 10:30 na profilach społecznościowych organizatorów lub bezpośrednio pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=lkntHNk7XWE

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od nas samych.

Zespół Komunikacji Społecznej

Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony