Bieżące informacje

Podsumowanie policyjnej akcji „Prędkość”

Data publikacji 19.11.2021

Wczoraj na terenie miasta i powiatu wrocławskiego, funkcjonariusze ruchu drogowego prowadzili wzmożone działania kontrolne pod kryptonimem „Prędkość”. Policjanci sprawdzali m.in. czy kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości i poruszają się po drogach w sposób zgodny z przepisami. Celem głównym działań była poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Funkcjonariusze skontrolowali łącznie 145 pojazdów i niestety, aż 96 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość.

Akcja miała na celu nie tylko ujawnianie sprawców wykroczeń, ale również napiętnowanie ich negatywnych zachowań na drogach. Należy pamiętać, że nieodpowiednie przygotowanie do podróży, brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów kodeksu drogowego lub  panujących na drodze warunków atmosferycznych, niejednokrotnie prowadzi do bardzo poważnych w skutkach zdarzeń.

Mundurowi podczas akcji wykorzystywali radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideo rejestratory oraz ręczne mierniki prędkości będące w dyspozycji Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Kierujący, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci rażąco przekraczający prędkość, musieli liczyć się z konsekwencjami. Niestety funkcjonariusze ujawnili 96 wykroczeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. W ramach prowadzonych działań policjanci nakładali mandaty karne, kierowali wnioski o ukaranie do sądu, ale także pouczali. W związku z przekroczeniem prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50km/h, dwóch kierujących straciło także prawo jazdy. Zatrzymano także 11 dowodów rejestracyjnych w związku z niesprawnością techniczną pojazdów. 

Policjanci przypominają, że od wielu lat jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na polskich drogach, jest nieprzestrzeganie przez kierujących dozwolonej prędkości jazdy. Mając to na uwadze, funkcjonariusze apelują o bezwzględne stosowanie się do przepisów, zmniejszenie prędkości i zwiększenie uwagi w rejonie przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań.

aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak 
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

  • Umundurowany funkcjonariusz mierzący prędkość przy pomocy ręcznego miernika prędkości
  • Umundurowany funkcjonariusz mierzący prędkość przy pomocy ręcznego miernika prędkości
Powrót na górę strony