Bieżące informacje

Oferował w sieci „kolekcjonerskie” dyplomy ukończenia różnych szkół i uczelni

Data publikacji 19.11.2021

Zatrzymany przez wrocławskich policjantów mężczyzna, uczynił sobie stałe źródło dochodu z doprowadzania innych osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, a tego typu przestępstw ma na swoim koncie może nawet kilkaset. Przestępczy proceder dotyczył oferowania do sprzedaży na popularnych portalach aukcyjnych dyplomów ukończenia różnych szkół i uczelni wyższych, które określał mianem „kolekcjonerskich”. Zainteresowane ich zakupem osoby uzgadniały z mężczyzną szczegóły transakcji drogą mailową, a później następowała wysyłka paczki za pobraniem. W kopertach były przeważnie puste kartki, ale pieniądze za usługę trafiały na konto oszusta. Po namierzeniu przez policjantów, na bazie zgromadzonego materiału dowodowego usłyszał już zarzuty za 249 przestępstw.

24-latek, który oszukiwał różne osoby z terenu niemal całego kraju, wpadł w ręce policjantów Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Funkcjonariusze działając operacyjnie, namierzyli przestępcze poczynania mężczyzny, a następnie ustalili jego aktualne miejsce pobytu i jego zatrzymanie było już wtedy tylko kwestią czasu.

Gdy policjanci zapukali do mieszkania, które podejrzany wynajmował, nie krył zdziwienia wizytą funkcjonariuszy. W przeszukiwanych kolejno pokojach kryminalni zabezpieczyli m.in. sześć telefonów i karty sim oraz trzy komputery przenośne, a także zlikwidowali domową plantację marihuany. W jej skład wchodził specjalistyczny namiot, lampy, nawilżacze oraz sterowniki oświetlenia i wentylacji, a w donicach ujawniono 34 sztuki sadzonek konopi indyjskich. Mężczyzna miał też szklany pojemnik, w którym przechowywał susz roślinny. Twierdził zdecydowanie, że wszystko posiada na własny użytek.

W mieszkaniu była także jego 22-letnia partnerka, którą również funkcjonariusze zatrzymali do wyjaśnienia.

Czynności policjantów w tej sprawie potwierdziły, że podejrzany miał opracowany schemat działania, który gwarantował mu stałe źródło dochodu. Oferował bowiem do sprzedaży na popularnych portalach aukcyjnych, dyplomy ukończenia różnych szkół i uczelni wyższych, które to określał mianem „kolekcjonerskich”. Zainteresowane ich zakupem osoby uzgadniały następnie szczegóły transakcji drogą mailową, a później następowała wysyłka paczki za pobraniem z różnych paczkomatów znajdujących się na terenie miasta. W nadawanych kopertach były przeważnie puste kartki, ale pieniądze z tytułu przeprowadzonej transakcji trafiały na konto oszusta.

Materiał dowodowy zgromadzony przez policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu oraz Komisariatu Policji Wrocław – Fabryczna, dał podstawę do przedstawienia 24-latkowi zarzutów za 249 przestępstw.

Funkcjonariusze dokonali też tymczasowego zajęcia mienia na poczet przyszłych kar i grzywien. Zabezpieczono m.in. pieniądze i samochód osobowy o wartości ponad 40 tys. złotych.

Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd, a grozić mu może kara do 8 lat pobawienia wolności.

aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu 

  • Przepierzenie pod którym widoczna jest instalacja do uprawy oraz  krzaki marihuany w doniczkach
  • Krzaki marihuany w doniczkach
  • Krzaki marihuany w doniczkach

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.15 MB)

Powrót na górę strony