„Trzeźwy poranek” – dziś kolejna akcja wrocławskiej drogówki
Zgodnie z art. 178a Kodeksu Karnego, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Należy zawsze o tym pamiętać, gdy widzi się osobę, która piła alkohol i chce prowadzić samochód, a także mając wiedzę ile osób na polskich drogach, ginie właśnie przez nietrzeźwych kierowców. Uniemożliwiając im jazdę, możemy nie tylko uratować ich życie i zdrowie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. W celu eliminowania tego typu zagrożeń, policjanci z wrocławskiej drogówki prowadzą dziś wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Trzeźwy poranek”.
Przypominając o karach, jakie grożą za jazdę po spożyciu alkoholu lub substancji działających podobnie do alkoholu, policjanci cyklicznie organizują wzmożone działania prewencyjno-kontrolne.
Kolejna z nich przeprowadzana jest właśnie dzisiaj, od wczesnych godzin porannych. Policjanci ze sprzętem pomiarowym, na ulice miasta i powiatu wyjechali już o godzinie 5 rano, aby rozpocząć kontrole pojazdów. Akcja potrwa do godz. 09.00, a patrole zobaczymy na głównych ciągach komunikacyjnych, ale też w miejscach mniej uczęszczanych, gdzie niejednokrotnie dochodzi do różnych niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Pijani kierowcy stanowią jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa na drogach. Jadąc po alkoholu nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Problemu nietrzeźwości na drogach nie da się niestety całkowicie wyeliminować, jednak dzięki prowadzonym cyklicznie działaniom policyjnym i zaostrzeniu prawa można go znacząco ograniczyć.
Spożywany alkohol ma bowiem ogromny wpływ na ludzką świadomość i spostrzegawczość. Kierowca będący pod wpływem jego działania zachowuje się nienaturalnie. Niespodziewanie wykonuje różne manewry oraz nie jest w stanie panować nad pojazdem oraz własnym ciałem. Stwarza to ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia całego otoczenia.
Jeżeli ktokolwiek jest świadkiem takiej sytuacji powinien jak najszybciej zawiadomić Policje. Czujmy się współodpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo i nie dawajmy przyzwolenia na tego typu praktyki.
Należy również pamiętać, że dziwne zachowanie na drodze może być powodem choroby i kierowcy potrzebna będzie niezwłoczna pomoc.
aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu