Bieżące informacje

Czwarta fala pandemii w natarciu. Wrocławscy policjanci apelują o bezwzględne przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Tylko wspólnymi siłami pokonamy wirusa!

Data publikacji 08.11.2021

W Polsce trwa czwarta fala pandemii. W ostatnim czasie lawinowo rośnie liczba zakażeń koronawirusem, dlatego wrocławscy policjanci nieprzerwanie prowadzą działania, których celem jest ograniczenie transmisji Covid-19. Wszędzie tam, gdzie gromadzą się ludzie, czy to w przestrzeni zamkniętej czy na powietrzu, policjanci przypominają o obowiązujących zasadach i reagują na lekceważące podejście do zagrożenia. Tylko od samodyscypliny i odpowiedzialnego zachowania każdego z nas zależy jak szybko wrócimy do rzeczywistości bez maseczek i do normalnego życia, sprzed pandemii.

Na całym świecie wciąż trwa walka z pandemią Covid-19. Obok medyków na froncie walki nieustannie stoją także służby mundurowe. Wrocławscy policjanci każdego dnia sprawdzają na terenie miasta i powiatu wrocławskiego, czy mieszkańcy oraz osoby odwiedzające ten rejon, stosują się do obostrzeń wprowadzonych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa i reagują na zauważone nieprawidłowości.

Pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy są sklepy, środki komunikacji publicznej i wszystkie te miejsca, w których gromadzą się mieszkańcy. Nadal musimy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w tych miejscach niezmiennie należy zakrywać usta i nos maseczką.

Najskuteczniejszą metodą walki z pandemią pozostaje dystans społeczny, zasłanianie ust i nosa odpowiednią maseczką oraz częsta dezynfekcja rąk. Zasady te pozwalają uchronić przed wirusem siebie, ale także innych. W tych trudnych czasach trzeba wykazać się odpowiedzialnością za siebie i innych.

Po raz kolejny apelujemy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie oraz o przestrzeganie tych zasad. Przypominamy, że w przypadku niestosowania się do obowiązku zasłaniania ust i nosa policjant może nałożyć mandat karny lub skierować do sądu wniosek o ukaranie, a o rażącym łamaniu przepisów poinformować inspektora sanitarnego, gdzie kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Policjanci w ramach codziennych obowiązków odwiedzają również osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia wysokich kar finansowych wobec tych osób, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Nie tylko nadzór ze strony mundurowych zapewni nam oraz naszym bliskim i sąsiadom bezpieczeństwo. Ważna jest samodyscyplina i odpowiedzialne zachowanie. W czasie przebywania w samoizolacji lub podczas kwarantanny korzystajmy ze zdobyczy techniki oraz narzędzi, które dostarczają nam władze. Chodzi tutaj o takie aplikacje mobilne jak Kwarantanna domowa czy Stop Covid – ProteGo Safe. Zarejestrujmy się i korzystajmy z nich dla naszego wspólnego dobra.

Nie lekceważmy nadal obowiązujących obostrzeń! Pamiętajmy, to od odpowiedzialności nas wszystkich zależy zdrowie i życie nasze i naszych bliskich.

Więcej na temat aktualnie obowiązujących przepisów można znaleźć na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

Zespół Komunikacji Społecznej

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

  • Policjanci podczas w patrolu mieszanym jadący tramwajem
  • Policjanci podczas w patrolu mieszanym stojący pod blokiem i dzwoniący do osoby na kwarantannie
  • Policjanci podczas w patrolu mieszanym idący wzdłuż przystanku tramwajowego
Powrót na górę strony
Polska Policja