Bieżące informacje

Co zrobić by nie dać się oszukać? Obejrzyj film przygotowany przez wrocławskich policjantów

Data publikacji 28.10.2021

Niemal każdego tygodnia, wrocławscy policjanci otrzymują informacje o próbach wyłudzenia pieniędzy od seniorów. Dzwoniąc, przestępcy wymyślają coraz bardziej realne historie, by wzbudzić zaufanie i niejednokrotnie litość rozmówcy. Podają się m.in. za wnuczka, siostrzeńca, pracownika banku, administratora, czy urzędnika państwowego, prokuratora lub funkcjonariusza policji, a następnie nakłaniają do przekazania oszczędności życia. Sprawcy oszustw ostatnio zmodyfikowali metody działania i podczas konwersacji, próbują nakłonić do przekazania danych i hasła do konta bankowego, a następnie sami przelewają sobie pieniądze. Co zrobić by nie dać się oszukać? Zawsze weryfikuj to, z kim rozmawiasz! Nie przekazuj też nikomu pieniędzy ani danych do swojego rachunku bankowego! Masz w domu seniora – rozmawiaj z nim o tego typu zagrożeniach…

Wrocławscy policjanci nadal odnotowują próby dokonania oszustw na szkodę osób w wieku senioralnym. Niektóre z prób, jakie podejmują przestępcy, niestety są skuteczne i kończą się odebraniem poszkodowanemu oszczędności życia. Sprawcy podczas rozmów najczęściej podają się za wnuczka, siostrzeńca, pracownika banku, administratora, czy urzędnika państwowego, prokuratora lub funkcjonariusza policji. Większość osób potrafi właściwie zachować się w tego typu sytuacji i odkłada słuchawkę, nie wdając się w dyskusję z oszustami, a chwilę później informuje o okolicznościach Policję. Część osób kontaktuje się też z rodziną, by zweryfikować historię opowiedzianą przez rozmówcę. Mogą to być legendy o nagłym wypadku i pilnej potrzebie przekazania gotówki lub innym tragicznym zdarzeniu.

Właściwe zachowania seniorów to niewątpliwie wzrost świadomości w tym zakresie m.in. w związku z licznymi kampaniami społecznymi i działaniami prewencyjnymi wrocławskich policjantów. Spotkaniami w klubach seniora, prośbami duszpasterzy podczas mszy oraz ukazujących się materiałów w mediach. Ważnym elementem w walce z przestępcami oszukującymi osoby starsze jest też niewątpliwie zaangażowanie się członków ich rodzin i przekazywanie najbliższym ostrzeżeń.

Policjanci radzą, aby:

- bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania,

- informować Policję o każdej próbie oszustwa pod numerami alarmowymi 112 lub bezpośrednio na numery służby dyżurnej najbliższej jednostki Policji

- krytycznie podchodzić do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,

- konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,

- potwierdzić lub zaprzeczyć zaistniałej sytuacji poprzez kontakt z osobą, która się do nas dodzwoniła, a w przypadku braku możliwości nawiązania takiego kontaktu, radzimy skontaktować się z innym bliskim członkiem   rodziny,

- nie otwierać drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy mieszkaniu lub domu samotnie,

- nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,

Zbyt ciężko i długo pracowali Państwo na swoje oszczędności, aby teraz oddawać je przestępcom niemalże za darmo! W razie pytań lub wątpliwości policjantki i policjanci Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu oraz jednostek podległych proszą o kontakt. Każda informacja będzie od razu sprawdzana przez funkcjonariuszy.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu, który przygotowali wrocławscy policjanci we współpracy z seniorami z dolnośląskiej stolicy.  Wystarczy kliknąć w obrazek i wejść na kanał Komendy Miejskiej Policji w serwisie YouTube, a także warto obejrzeć wszystkie filmy publikowane w ramach programu Bezpieczny Wrocławianin:

Zespół Komunikacji Społecznej

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony