Bieżące informacje

Niebezpieczne zdarzenie na przejściu dla pieszych

Data publikacji 20.10.2021

Wczoraj przed południem w Sobótce doszło do poważnego zdarzenia drogowego. 19-letni kierujący osobowym audi potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych 76-letnią kobietę i o rok starszego mężczyznę. Osoby piesze w związku z odniesionymi obrażeniami trafiły do szpitali. Kwalifikacja prawna tego zdarzenia zależna będzie od stanu ich zdrowia. Funkcjonariusze apelują o bezwzględne stosowanie się do aktualnych przepisów, a wszystko w trosce o nasze zdrowie czy nawet życie.

1 czerwca zmieniły się niektóre przepisy dotyczące ruchu drogowego. Ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy,

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

zachować szczególną ostrożność,

zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zachowania szczególnej ostrożności zabrakło we wtorek przed południem na ulicy Św. Anny w Sobótce, gdzie 19-letni kierujący na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił dwie osoby. Zarówno 76-letnia kobieta jak i 77-letni mężczyzna doznali obrażeń wymagających hospitalizacji. Policjanci wykonali na miejscu niezbędne czynności włącznie z zatrzymaniem prawa jazdy młodego kierowcy. Przypomnijmy, że spowodowanie wypadku zagrożone jest karą nawet 8 lat pozbawienia wolności, ale o tym zadecyduje sąd.

Funkcjonariusze apelują o respektowanie przepisów drogowych, aby do tego typu sytuacji nie dochodziło. Niejednokrotnie zdarzenia z udziałem osób pieszych kończą się niestety tragicznie.

sierżant sztabowy Paweł Noga
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony