Bieżące informacje

Policjanci odwiedzili Wrocławski Dzienny Dom Senior+

Data publikacji 14.10.2021

Wrocławscy policjanci prowadzący spotkania profilaktyczne odwiedzili kolejny dzienny dom seniora. Tym razem zostali zaproszeni do jednej z instytucji działającej przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej na wrocławskim Starym Mieście. Placówka ta realizuje program „Senior+”.

Mundurowi z Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji i Patrolowego podczas spotkań uświadamiają osoby starsze jakie mogą na nich czyhać zagrożenia, a także jak się ich ustrzec. Dzięki wizytom w domach seniorów tłumaczą w jaki sposób nie stać się ofiarą oszustów działających na ich szkodę przy użyciu metody „na funkcjonariusza”. Dokładnie opowiadają w jaki sposób można sprawdzić wiarygodność osoby podającej fałszywą tożsamość oraz jak zachować się podczas spotkania z oszustem.

Policjanci nieustannie prowadzą działania profilaktyczne mające na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród seniorów,  a także doradzają jak postępować w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Schemat oszustwa „na policjanta” za każdym razem jest bardzo podobny. Do seniora dzwoni osoba, podająca się za funkcjonariusza Policji, Centralnego Biura Śledczego, czy też Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Twierdzi, że rozpracowuje szajkę oszustów pracujących w bankach lub grupę hakerów włamujących się na konta. Oszczędności są oczywiście zagrożone, trzeba je natychmiast wypłacić i zabezpieczyć. Rzekomy funkcjonariusz podczas rozmowy stara się być jak najbardziej wiarygodny. Często podaje fikcyjny numer legitymacji służbowej lub numer gabinetu w komendzie, w której podobno na co dzień służy. Oszuści, aby upewnić swojego rozmówcę, że faktycznie rozmawiają z funkcjonariuszem, każą wybrać na telefonie numer 997 lub 112, pod którym można potwierdzić dane rzekomego policjanta.

Jeśli jednak ofiara wybierze podczas rozmowy jeden z numerów alarmowych, wtedy wcale nie połączy się z Policją, tylko nadal będzie kontynuować rozmowę z oszustem, który w tym czasie przekazuje słuchawkę drugiemu przestępcy, podszywającemu się pod dyżurnego Policji. Pamiętajmy, aby połączyć się z prawdziwymi funkcjonariuszami, należy PRZERWAĆ poprzednie połączenie i wykonać nowe. Często jednak ofiary są mocno zdenerwowane zaistniałą sytuacją i nie zwracają uwagi na to kiedy i w jaki sposób wybierają numer alarmowy. Oszustom właśnie na tym zależy. Przy połączeniu z numerem 112, powinniśmy w słuchawce usłyszeć komunikat „Numer alarmowy 112, proszę czekać na zgłoszenie się operatora”.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał drobny upominek w postaci notesów czy plakietek z policyjnym numerem telefonu.

sierżant Aleksandra Rodecka

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

  • Spotkanie z seniorami
  • Spotkanie z seniorami
  • Spotkanie z seniorami
Powrót na górę strony