Bieżące informacje

Robisz zakupy w internecie? Musisz uważać na oszustów…

Data publikacji 13.10.2021

Wrocławscy funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji, którzy na co dzień zajmują się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, przypominają o czym należy pamiętać podczas zakupów w sieci. Ponieważ popularne portale aukcyjne i społecznościowe, dają nam nieograniczone możliwości w poszukiwaniu oraz nabywaniu różnego rodzaju mienia, ale też niosą ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Jakie możesz dowiedzieć się czytając poniższy tekst, a stosując się do nich, na pewno nie stracisz swoich oszczędności.

Policjanci przypominają, aby zakupy w sieci dokonywać wyłącznie w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy dokładnie, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej. Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, i czy pojawia się on w wyszukiwarce, a także jakie wpisy się do niego odnoszą. By czuć się bezpieczniej, zawsze można też wykonać telefon do sprzedającego przed zakupem. Warto sprawdzić również od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od nowych użytkowników lub takich, którzy mają dużo negatywnych komentarzy. Sprawdźmy, gdzie zarejestrowana jest domena strony, np. poprzez wyszukiwarkę http://centralops.net/co/ oraz przeczytajmy regulamin sklepu, a także oceńmy wizualnie profesjonalizm wykonania strony  internetowej.

W razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy, gdyż w tym drugim przypadku nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy poprosić sprzedającego o nadanie przesyłki za pobraniem. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drodze oszusta internetowego.

Pamiętajmy, aby nie przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem wymuśmy od sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna także dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru.

Zwróćmy także uwagę na cenę. Przedmioty sprzedawane w sieci są  z reguły tańsze o około 10-20%, niż w sklepach stacjonarnych.  Tańsze oferty powinny wzbudzić w nas uzasadnione podejrzenia. Przed dokonaniem zakupu poważnie się zastanówmy, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę kupujących, nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.

aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony
Polska Policja