Uzupełnienie stanowiska Policji dotyczącego interwencji w dniu 2 sierpnia 2021 roku, w mieszkaniu przy ul. Słonimskiego
Kilka godzin po interwencji, w jakiej brali udział funkcjonariusze, ze szpitala, do którego zabrany został mężczyzna przekazany ratownikom medycznym w związku z silnym pobudzeniem i podejrzeniem zażycia środków odurzających, wpłynęła do policjantów informacja o jego śmierci. Wcześniej interwencję w tej sprawie zgłosił ojciec z prośbą o pomoc w związku z zachowaniem syna, które zagrażało bezpośrednio jego życiu i zdrowiu. W trakcie interwencji, po wejściu do środka mieszkania pobudzony mężczyzna wymachiwał w kierunku funkcjonariuszy nożem. Zagrożenie, jakie stwarzał dla siebie i otoczenia nie pozostawiło policjantom żadnego wyboru. Mężczyzna został obezwładniony i przekazany służbom medycznym. Przebieg interwencji zarejestrowany został przez policyjną kamerę nasobną, będącą w dyspozycji mundurowych i przekazany do prokuratury.
W dniu 2 sierpnia 2021 roku wrocławscy policjanci interweniowali w jednym z prywatnych mieszkań, w związku ze zgłoszeniem, które wpłynęło na numer alarmowy 112. Zawierało ono prośbę o pomoc od ojca, który był zaniepokojony zachowaniem syna prawdopodobnie znajdującego się pod wpływem środków odurzających. Ponieważ zamknął się w mieszkaniu i nie chciał otworzyć drzwi, a jego bezpieczeństwo było zagrożone, bo był on mocno pobudzony, podjęto decyzję o wejściu siłowym. Po otworzeniu drzwi przez obecnych na miejscu strażaków mężczyzna wymachiwał nożem w kierunku funkcjonariuszy i groził jego użyciem, w związku z czym został obezwładniony.
Mając na uwadze stan psychofizyczny, w jakim znajdował się mężczyzna i fakt, że wcześniej chciał targnąć się na własne życie, przekazany został ratownikom medycznym obecnym na miejscu podczas interwencji. Po kilku godzinach policjanci otrzymali informację, że zabrany do szpitala mężczyzna zmarł.
Zależy nam na dokładnym wyjaśnieniu okoliczności tej sprawy. Śledztwo w tym zakresie prowadzi Prokuratura Rejonowa Wrocław Psie Pole. Oczekujemy na informację o jego wynikach. Do tego czasu prosimy o powstrzymanie się w formułowaniu opinii i wniosków.
Najbardziej newralgiczne momenty przebiegu interwencji, zarejestrowane zostały przez policyjną kamerę nasobną, będącą w dyspozycji jednego z funkcjonariuszy. Na nagraniu widać zachowanie mężczyzny i fakt, że atakuje on policjantów nożem. Zapis z kamery został niezwłocznie zabezpieczony i przekazany do prokuratury, jako materiał dowodowy. Zarejestrowane zostało także nagranie rozmowy telefonicznej zawierające zgłoszenie od ojca, z prośbą o pilną interwencję. Zarówno ono, jaki i zapis z policyjnej kamery, stoi w sprzeczności z informacjami podawanymi obecnie przez różnego rodzaju środki masowego przekazu.
Z wykonanej do chwili obecnej analizy zgromadzonego przez policyjne komórki kontrolne materiału, nie wynika, aby funkcjonariusze przekroczyli swoje uprawnienia szczególnie w zakresie użycia środków przymusu bezpośredniego, niezgodnie z ich przeznaczaniem lub obowiązującymi przepisami.
Policjanci na terenie Wrocławia i powiatu wrocławskiego, każdego dnia realizują od 300 do ponad 400 interwencji, w różnych miejscach i okolicznościach. Wiele z nich kończy się zatrzymaniem osób podejrzewanych o popełnienie przestępstw lub wykroczeń. Niejednokrotnie działania podejmowane są w stosunku do osób zachowujących się agresywnie i znajdujących się pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków odurzających, a także posiadających niebezpieczne przedmioty. Funkcjonariusze każdego roku odbywają po kilkadziesiąt godzin szkoleń związanych ze specyfiką i rodzajem pełnionej służby, a ich tematyka uwzględnia różne zachowania osób, wobec których podejmowane są czynności służbowe.
Zespół Komunikacji Społecznej
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu