Bieżące informacje

Szkolenie służb mundurowych „Borzygniew’21”

W minioną sobotę 21 sierpnia 2021 r. na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Borzygniewie odbyło się szkolenie służb mundurowych. Wzięli w nim udział żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, policjanci z wrocławskich komend miejskiej i wojewódzkiej Policji, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, a także ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Pogotowia Ratunkowego oraz pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Tematem głównym było współdziałanie na terenach wodnych i przywodnych, a także realizacja innych działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Wrocławia i powiatu wrocławskiego.

Szkolenie, w którym wzięli udział wrocławscy policjanci, podzielono na dwie strefy – wodną oraz lądową. W pierwszej z nich, w ćwiczeniach czynny udział wzięli funkcjonariusze z Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Polegały one na szkoleniu żołnierzy WOT, na wypadek konieczności podjęcia wspólnych działań służb w rejonie otwartych zbiorników wodnych.

Natomiast w części lądowej, za przeprowadzenie szkolenia żołnierzy, odpowiedzialni byli mundurowi z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Ćwiczenia miały charakter obwodowo-stacyjny. Spośród kilku zagadnień, z którymi mieli zapoznać się żołnierze, trzy z nich były przeprowadzone przez policjantów z Wydziału Prewencji i Patrolowego.

Pierwszym etapem było przedstawienie ogólnych zasad współdziałania w patrolu oraz ćwiczenia z taktyk i technik interwencji. Policjanci opowiedzieli żołnierzom, czym jest legitymowanie osób, jakie obowiązują zasady bezpieczeństwa podczas podejmowania tego typu czynności oraz omówili niektóre elementy działania podczas interwencji. To wszystko po to, aby w przypadku konieczności współpracy, żołnierze jeszcze skuteczniej współdziałali z funkcjonariuszami patrolującymi ulice naszego miasta oraz powiatu wrocławskiego, a co najważniejsze, w jaki sposób mogą zadbać o bezpieczeństwo własne i innych.

Kolejnym tematem ćwiczeń było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Żołnierze mogli od swoich kolegów w granatowych mundurach dowiedzieć się, jak przeprowadzić interwencję wobec osoby, która np. potrzebuje pomocy. Policjanci pokazali jak prawidłowo zareagować w przypadku wystąpienia zagrożenia, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie, swojemu partnerowi z patrolu, a także innym osobom biorącym udział w interwencji. Podczas tego szkolenia zwrócono także uwagę na ważne elementy, które mogą w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji podczas udzielania pierwszej pomocy.

Ostatnim etapem szkolenia prowadzonego przez policjantów było zagadnienie dotyczące poszukiwań osoby zaginionej z użyciem psa. W ćwiczeniach wzięli udział przewodnicy psów służbowych oraz czworonożna funkcjonariuszka wabiąca się Nawara. Funkcjonariusze opowiedzieli żołnierzom, jak współpracuje się z psem tropiącym i jakich sytuacji trzeba unikać podczas poszukiwań, aby pies nie zgubił tropu, gdy podąża za osobą zaginioną.

Po zbiórce z udziałem przedstawicieli poszczególnych służb i instytucji, na której podsumowano szkolenie, odbył się pokaz ratownictwa wodnego.

W przyszłości są planowane kolejne edycje szkolenia, aby móc skutecznie łączyć siły w niesieniu pomocy potrzebującym. Tego typu ćwiczenia są niepowtarzalną okazją, żeby wymienić się doświadczeniem, zdobytą wiedzą i umiejętnościami, a także poznać specyfikę zadań realizowanych przez poszczególne rodzaje służb. Jest to niezbędne, aby być przygotowanym do podjęcia efektywnej współpracy.

sierżant Aleksandra Rodecka

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

  • Przedstawiciele służb i żołnierze
  • Żołnierze i policjanci przy jednej ze stacji
  • Żołnierze i policjanci przy jednej ze stacji
  • Żołnierze i policjanci przy jednej ze stacji
  • Żołnierze i policjanci przy jednej ze stacji
  • Żołnierze stojący w szeregu
  • Dwóch mężczyzn na skuterze wodnym
  • Żołnierze i policjanci na policyjnej motorówce
  • Żołnierze i policjanci na jednej ze stacji
Powrót na górę strony