Dziś dzień psa. Świętują również czworonożni funkcjonariusze z Wrocławia!
Od kilku lat obchodzimy Światowy Dzień Psa, który przypada na 1. lipca każdego roku. Dziś świętować mogą wszystkie czworonogi, w tym te, którą służą w różnego rodzaju formacjach mundurowych. Również w Komendzie Miejskiej Policji, gdzie pracuje kilkanaście owczarków pod opieką swoich przewodników. Psy szukają zaginionych osób, narkotyków czy materiałów wybuchowych, a ich węch bywa niezastąpiony w ustaleniu np. sprawców przestępstwa. Wszystkim czworonogom, nie tylko policyjnym, życzymy wszystkiego najlepszego!
Codziennie do służby na ulicach polskich miast wychodzi wiele czworonożnych funkcjonariuszy. Psy służbowe, bo o nich mowa, pracują także we Wrocławiu, a dokładnie w Ogniwie Przewodników Psów Służbowych Wydziału Prewencji i Patrolowego Komendy Miejskiej Policji. Owczarki niemieckie, belgijskie i holenderskie towarzyszą swoim opiekunom podczas wykonywania zadań. A nie ma co ukrywać, jest ich sporo…
Specjalizacje policyjnych psów dzielimy na poniższe kategorie:
- patrolowe,
- tropiące,
- patrolowo-tropiące,
- do działań antyterrorystycznych,
- do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych,
- do wyszukiwania zapachów narkotyków,
- do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich,
- do ratownictwa wodnego i wyszukiwania zapachu zwłok w wodzie.
Do służby przyjmowane są psy w wieku od roku do dwóch lat. Przede wszystkim muszą być zdrowe, nie mogą bać się strzałów i powinny odznaczać się określonym poziomem agresji - muszą bowiem bronić przewodnika. Powinny mieć także instynkt aportowania, co umożliwia ich dalsze szkolenie. Wybrany pies w oparciu o takie kryteria, wraz ze swoim przewodnikiem trafia do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, czyli swoistej szkoły dla służbowych czworonogów. Tam jest ponownie sprawdzany przez weterynarza pod kątem zdrowia, a przez instruktorów pod względem wymaganych cech, niezbędnych w danej specjalizacji. Szkolenie trwa około sześciu miesięcy. Od samego początku kursy są podzielone na poszczególne specjalizacje. Część zajęć przewodnicy i psy odbywają poza szkołą po to, aby zwierzęta nauczyły się działać w naturalnych warunkach, przyzwyczaiły się do środków transportu, ruchu ulicznego, sztucznego oświetlenia, do pracy w dzień i w nocy. Umiejętności psów policyjnych podlegają systematycznej weryfikacji.
Funkcjonariusze z Wrocławia codziennie współpracują ze swoimi czworonożnymi współpatrolowcami i wykorzystują każdą chwilę, aby zwiększać zarówno ich, jak i swoje umiejętności. A te nie raz się przydały. Psy z dolnośląskiej stolicy odnajdywały zaginione osoby, ujawniały kilogramy narkotyków oraz doprowadzały do sprawców przestępstw. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ich odpowiednie szkolenie oraz prawdziwi profesjonaliści, którzy się nimi opiekują.
Z okazji dnia psa wszystkim policyjnym czworonogom życzymy dużo zdrowia i… sukcesów w pracy!
Poniżej umieszczamy zdjęcia przewodników, którzy wraz ze swoimi psami służą w Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu
Zespół Komunikacji Społecznej
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu