Policjanci z drogówki podsumowali działania profilaktyczne za maj i czerwiec w zakresie uzyskiwania uprawnień na kartę rowerową
W maju i czerwcu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego mł asp. Patrycja Duda i sierż. szt. Mateusz Strupiński realizując działania profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przeprowadzili na terenie miasta i powiatu wrocławskiego łącznie 17 egzaminów praktycznych na kartę rowerową dla 277 uczniów szkół podstawowych. Spotkania z policjantami składały się z dwóch części. Podczas pierwszej, mundurowi przypomnieli dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu, a w drugiej przeprowadzali egzamin praktyczny.
Mundurowi z wrocławskiej drogówki, którzy zajmują się m.in. profilaktyką w maju i czerwcu przeprowadzili 17 egzaminów praktycznych na kartę rowerową dla 277 uczniów szkół podstawowych. Celem wizyt była rozmowa z dziećmi o szeroko pojętym bezpieczeństwie, a także przeprowadzenie z uczniami egzaminu praktycznego na kartę rowerową.
Zacznijmy od początku: czym jest w ogóle karta rowerowa? Zgodnie z Ustawą o kierujących pojazdami, jest to jeden z dokumentów stwierdzających uprawnienie osoby, która nie ukończyła 18 lat do kierowania rowerem. Kartę rowerową można uzyskać po osiągnięciu wieku 10 lat oraz zdaniu egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. Taki egzamin dzieci zdały już wcześniej, odpowiednio się do tego przygotowując.
Wrocławscy policjanci spotkania z młodymi cyklistami podzielili na dwie części, które kończyły się wspomnianym egzaminem. W pierwszej z nich mundurowi poruszyli kwestie bezpieczeństwa na drodze oraz miejsca rowerzysty na niej, a także różne inne sprawy związane z bezpieczeństwem.
Funkcjonariusze przypominali m.in. o obowiązkowym wyposażeniu jednośladów, a także wyjątkach, w których rowerzysta może poruszać się po chodniku. Pokazywali też uczniom znaki, jakie może podawać policjant kierujący ruchem na drodze np. podczas awarii sygnalizacji świetlnej lub po wypadku. Jednak młodzi rowerzyści wiedzę tę już posiadali, bo wcześniej zaliczyli pozytywnie test teoretyczny.
Drugą częścią był egzamin praktyczny na specjalnie ułożonym przez policjantów torze. Uczniowie musieli na nim wykazać się dobrą koordynacją ruchową, precyzją w poruszaniu się rowerem, znajomością znaków drogowych i umiejętnością właściwego sygnalizowania wykonywanych manewrów.
Funkcjonariusze na koniec spotkanie przypomnieli, że rowerzysta jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, którego nie chroni karoseria ani poduszki powietrzne, dlatego tak istotne jest zachowanie ostrożności podczas przemieszczania się po drogach. Zwrócili uwagę także na to, jak ważne jest przemieszczanie się jednośladem w kasku ochronnym, który w razie upadku może uchronić rowerzystę przed poważnymi obrażeniami.
Gratulujemy wszystkim nowym posiadaczom swoich pierwszych uprawnień do kierowania i życzymy bezpieczeństwa na drodze!
starszy sierżant Paweł Noga
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu
Opis filmu: Film przedstawiający egzamin na kartę rowerową
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 28.38 MB)