Bieżące informacje

Za oknem typowo letnia pogoda, więc czas na rowerowe wycieczki. Nie zapominaj o właściwym zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą

Data publikacji 19.06.2021

Coraz więcej mieszkańców Naszego miasta, decyduje się spędzać czas na tzw. dwóch kółkach. Rowerowe przejażdżki lub codzienne dojazdy do pracy, właśnie jednośladem, stały się dziś normą dla wielu osób. Widzimy to m.in. na ulicach, ścieżkach rowerowych i alejkach w parkach. W niejednokrotnie zakorkowanym mieście jazda rowerem jest nie tylko przyjemna i zdrowa, ale też pozwala szybko dotrzeć z punku ,,A’’ do punktu ,,B’’. Warto zatem pomyśleć także o odpowiednim zabezpieczeniu rowerowym. „Odpowiednim” to nie znaczy takim, które kosztuje kilkanaście złotych i samo rozpada się w dłoni. Korzystajmy z zabezpieczeń posiadających atesty i gwarantujących bezpieczeństwo pozostawianemu przez nas mieniu. A co jeszcze można zrobić, aby uchronić się przed kradzieżą? Przeczytaj poniżej…

Po pierwsze rozsądek — nie pozostawajmy rowerów bez nadzoru. Czasami chcemy tylko na minutę wejść do sklepu, wyłącznie po jedną rzecz, z resztą rower widać przez witrynę sklepu, oparty o elewację… Wracamy i co? Roweru nie ma lub złodziej właśnie nim pośpiesznie odjeżdża! Chwila nieuwagi może nas sporo kosztować. Nierzadko przecież rowery kosztują nawet po kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Mieliśmy co prawda linkę zabezpieczającą, ale przecież weszliśmy do sklepu tylko na chwilę.

Bezwzględnie musimy pamiętać o tym, aby korzystać z zabezpieczeń rowerowych, szczególnie w tak dużym mieście, jakim jest Wrocław. Okazja czyni złodzieja, a stojący bez żadnego nadzoru rower to łatwy łup, za który sprawca można dostać od pasera nawet kilkaset złotych.

Warto też zwrócić uwagę na temat rowerowych zabezpieczeń. Powinny posiadać one odpowiednie atesty. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z wysokogatunkowych metali. Sprzedawca w dobrym sklepie rowerowym, na pewno doradzi nam, które zabezpieczenia są najlepsze. Te, które kosztują kilkanaście złotych, niestety nie będą się zbyt długo opierać nożycom do cięcia metalu.

Policja odradza również przechowywanie rowerów na klatkach schodowych, szczególnie w przypadku, gdy domofon jest niesprawny i osoby postronne mają niemal nieograniczony dostęp do budynku. Zdarza się, że mieszkańcy, szczególnie dużych blokowisk, sami wpuszczają obcych np. pod pretekstem pozostawienia ulotek. Pozostawianie rowerów w takich miejscach, czyli ogólnodostępnych ciągach komunikacyjnych, może też stanowić utrudnienie działań służb w przypadku ewakuacji. Klatki schodowe, półpiętra i schody powinny być więc uprzątnięte i to jest w naszym najlepszym interesie.

Rozważmy również możliwość oznakowania roweru i zarejestrowania go w policyjnej bazie danych. Program „Twój rower – Twoja własność” polega na znakowaniu rowerów i sporządzaniu ich opisu, spisywaniu numeru ramy, typu, koloru, innych cech szczególnych – aby łatwiej było rower odnaleźć w przypadku kradzieży. Rower można oznakować na każdym wrocławskim komisariacie. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej.

Kliknij tutaj – Twój Rower Twoja Własność

Warto zadbać też przy okazji, o pozostałe wartościowe przedmioty będące w naszym posiadaniu. Spisanie numerów seryjnych sprzętu elektronicznego, numeru IMEI w przypadku telefonów komórkowych, jest bardzo przydatne w późniejszym poszukiwaniu tych przedmiotów po ich kradzieży. Zrobienie zdjęć, szczególnie biżuterii też nie zajmuje wiele czasu, a może przysłużyć się do jej odnalezienia. Tak samo w przypadku jednośladów, gdy sami nie będziemy podczas zgłoszenia pamiętać, jak wyglądał nasz rower i jakie miał cechy charakterystyczne – identyfikacja podczas odnalezienia będzie także utrudniona.

Wszystkim użytkownikom jednośladów wrocławscy policjanci życzą wyłącznie bezpiecznych chwil spędzonych na tzw. dwóch kółkach.

aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Opis nagrania: Nagranie dotyczące bezpieczeństwa na rowerze

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 906.26 KB)

Powrót na górę strony