Bieżące informacje

Czy wszyscy ludzie są dobrzy i mają wobec nas dobre zamiary? Dzieci z wrocławskich szkół podstawowych doskonale znają odpowiedź na to pytanie

Data publikacji 08.06.2021

Tym pytaniem jedna z policjantek z komisariatu Policji na Starym Mieście, rozpoczyna każde ze spotkań we wrocławskich szkołach podstawowych. Zawsze ze strony dzieci pada jednogłośnie zdecydowana odpowiedź – NIE! Jest to poprawna odpowiedź i sierżant sztabowy Agnieszka Olejniczak poprzez wizyty w klasach 1-4 uświadamia najmłodszych o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać każdego dnia. Funkcjonariuszka podczas prelekcji opowiada też uczniom o różnych sytuacjach związanych z bezpieczeństwem w życiu codziennym.

Podczas spotkań kluczowym tematem jest osoba obca. Kim jest obcy? Czy są na świecie ludzie źli? Jak ich rozpoznać? Dzieci wiedzą, że nie każdy człowiek ma dobre intencje wobec innych, jednak trzeba tę wiedzę nieustannie poszerzać i utrwalać, aby uniknąć stania się ofiarą przestępcy.

Niestety w dzisiejszych czasach niezależnie od wieku, w każdym momencie naszego życia możemy stać się pokrzywdzeni. Obok oszukiwanych seniorów, wszelkiego rodzaju zagrożenia czyhają także na najmłodszych. Zawsze w przypadku wątpliwości warto zastosować metodę ograniczonego zaufania. Bez znaczenia, czy obca osoba, która do nas podchodzi, będzie miła, dobrze ubrana, niebudząca na pierwszy rzut oka zastrzeżeń. Nie wolno ufać obcym.

Policjantka podczas spotkań z dziećmi przede wszystkim formie rozmowy, ale i odegranych przykładowych scenek ukazuje istniejące ryzyko w kontaktach z obcymi osobami. Przypomina, że kiedy znajdziemy się w sytuacji, gdzie podchodzi do nas nieznana osoba, przede wszystkim należy zachować bezpieczną odległość. Nie zbliżać się do niej i nie podawać dłoni na powitanie. Ważne jest, aby nie podchodzić do samochodów, a już na pewno pod żadnym pozorem nie wolno do nich wsiadać!

Takie spotkania są bardzo potrzebne, ponieważ można poruszyć też szereg innych tematów, które bardzo często inicjowane są przez same dzieci. Także poprzez wspólne zabawy, można się wiele nauczyć, na przykład numerów alarmowych na pamięć. Wszystko, co jest związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jest niezwykle ważne i z takich okazji trzeba korzystać, aby omówić kluczowe kwestie. Między innymi, jak zachować się na drodze, jak prawidłowo przejść przez jezdnię lub, gdzie możemy jeździć rowerem albo hulajnogą? Co zrobić, gdy zostajemy sami w mieszkaniu? Gdzie można bezpiecznie pobawić się na świeżym powietrzu? Co zrobić, kiedy potrzebujemy pomocy, gdzie wtedy możemy zadzwonić? Jak zgłosić policjantom problem? Jak widać, tematów do rozmów jest nieskończona ilość, tak jak mnóstwo pytań ze strony zainteresowanych dzieci. Nasza koleżanka służy pomocą i na każde z nich zawsze odpowie.

Od dnia, kiedy dzieci powróciły do szkół, czyli 31 maja br. odbyło się 9 spotkań, w których wzięło udział około 200 uczniów. Policjanci z Komisariatu Policji Wrocław-Stare Miasto mają w planach także nawiązanie do realizacji koncepcji Komendy Głównej Policji „Świadomy Junior” i od połowy czerwca odwiedzą także młodzież z klas 7-8. Będzie to doskonała okazja, aby przedyskutować wspólnie tematy niebezpieczeństwa związanego z cyberprzemocą, uzależnienia substancjami psychoaktywnymi oraz zapoznania się z wiedzą na temat odpowiedzialności prawnej osób nieletnich.

sierżant Aleksandra Rodecka

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

  • Policjanci podczas spotkania z dziećmi
  • Policjanci podczas spotkania z dziećmi
  • Policjanci podczas spotkania z dziećmi
Powrót na górę strony
Polska Policja