Bieżące informacje

Pod wpływem narkotyków kierował… rowerem

Data publikacji 01.06.2021

Niektóre ograniczenia obowiązują nie tylko kierujących pojazdami mechanicznymi. Również użytkownicy jednośladów napędzanych siłą mięśni muszą stosować się do przepisów ruchu drogowego, w tym zakazu kierowania nimi po spożyciu alkoholu lub podobnie działających środków. Niestety, ale zapomniał o tym jeden z mieszkańców gminy Kobierzyce, który pod wpływem amfetaminy ruszył w podróż… rowerem.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego stoją na straży przestrzegania przepisów przez każdego użytkownika drogi. Pieszego, kierowcę samochodu, ciężarówki, czy rowerzystę. Zdarza się, że niektórzy z nich zapominają, że Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym dotyczy również ich. Dlatego bardziej lub mniej świadomie naruszają wspomniane przepisy, narażając siebie i innych na niebezpieczeństwo. Jak 41-latek spod Wrocławia, który ruszył w drogę pod wpływem narkotyków.

Został zauważony przez funkcjonariuszy drogówki, podczas patrolowania przez nich przydzielonego rejonu służbowego. Wzbudził zainteresowanie doświadczonych mundurowych, ponieważ na widok radiowozu nagle zmienił kierunek, w którym się poruszał swoim rowerem. Policjanci postanowili sprawdzić, czy tego dnia mógł wsiadać na jednoślad.

Podczas interwencji policjanci sprawdzili stan trzeźwości 41-latka. Okazało się, że mężczyzna jest trzeźwy. Jednak nienaturalne zachowanie kierującego rowerem sugerowało, że może znajdować się pod wpływem innych substancji odurzających. Mundurowi sięgnęli więc po specjalny test, który szybko dał wynik, niestety - pozytywny.

Mieszkaniec gminy Kobierzyce wsiadł na rower pod wpływem amfetaminy. Tego typu zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne. Będąc pod wpływem narkotyków mógł doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia drogowego, podczas którego zagrożone byłoby nie tylko jego życie i zdrowie, ale też innych użytkowników dróg.

Jako policjanci kolejny raz przypominamy, że ruszanie w podroż pod wpływem alkoholu, czy narkotyków, to prosty przepis na tragedię. Dotyczy to nie tylko użytkowników samochodów, rowerów, ale również od pewnego czasu także osób korzystających z hulajnóg elektrycznych, urządzeń wspomagających ruch i urządzeń transportu osobistego. Mając ograniczone zdolności psychomotoryczne bardzo łatwo doprowadzić do zderzenia z innym pojazdem, czy elementem infrastruktury, co może doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.

sierżant sztabowy Krzysztof Marcjan

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony