Bieżące informacje

Funkcjonariusze codziennie dbają o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców Wrocławia i powiatu wrocławskiego

Data publikacji 23.04.2021

W związku z informacjami, które pojawiają się m.in. w mediach społecznościowych oraz komentarzami pod dostępnymi w sieci nagraniami, warto przypomnieć, że wrocławscy policjanci każdego dnia wyjeżdżają do służby, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców Wrocławia i powiatu wrocławskiego, a także wielu innych osób przyjezdnych. Działania funkcjonariusze prowadzą pomimo tej niełatwej dla wszystkich sytuacji epidemicznej i śmiertelnego zagrożenia, jakie związane jest z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej…

Funkcjonariusze realizują wszystkie swoje ustawowe obowiązki, w tym m.in. zatrzymują sprawców przestępstw i wykroczeń, a także nie dopuszczają do ich popełnienia. Tylko w ubiegłym miesiącu mundurowi przeprowadzili ponad 10700 interwencji, zatrzymali ponad 530 osób na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, a także wyeliminowali z ruchu 160 nietrzeźwych kierowców — wszystko działając na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, a także stosując się do obostrzeń.

Policjanci nieustannie wspomagają także w czynnościach m.in. pracowników służb sanitarnych, którzy jak wynika z obowiązujących przepisów, odpowiadają bezpośrednio za realizację zadań związanych ze zwalczaniem pandemii. Władni są oni bowiem do podjęcia decyzji o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej i takie decyzje wobec klubów zlokalizowanych w Pasażu Niepolda, zostały wydane w połowie stycznia bieżącego roku. Egzekwowanie treści wydanych decyzji realizowane jest zgodnie z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i nie leży w gestii Policji.

Mundurowi każdego dnia wykonują również wiele czynności procesowych i poza procesowych na zlecenie lub we współpracy z prokuraturami, którzy jak wiemy, nadzorują wiele postępowań i w ich gestii niejednokrotnie pozostaje końcowa ocena zgromadzonego materiału dowodowego, a także przedstawienie zarzutów osobom podejrzewanym o popełnienie różnych przestępstw, w tym także tych opisanych w art. 165 Kodeksu karnego. Przypomnijmy tylko, że zawarte w nim informacje odnoszą się m.in. do osób podejrzewanych o popełnienie przestępstwa polegającego na narażeniu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, a tego czynu dopuszczają się osoby otwierające restauracje w celu świadczenia usług żywieniowych na miejscu, organizujące spotkania towarzyskie lub imprezy we wrocławskim Pasażu Niepolda. Właśnie w związku z podejrzeniem o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemicznego poprzez zorganizowanie i przeprowadzania imprez zbiorowych w lokalach Boogie Club i Wall Street, prokuratura Rejonowa Wrocław Stare Miasto, prowadzi od stycznia br. śledztwo.

Funkcjonariusze zawsze podejmowali adekwatne do sytuacji i zgodne z obowiązującymi przepisami działania. Legitymowali znajdujące się w rejonie lokali osoby oraz prowadzili wobec nich czynności wyjaśniające w związku z naruszeniem przepisów z art. 116 § 1a Kodeksu wykroczeń i innych. Na niektóre z naruszających przepisy osób, nałożone zostały także grzywny w drodze postępowania mandatowego. Ponieważ niektórzy z właścicieli istniejących tam lokali, mimo obowiązujących przepisów prawa i wydanych przez Sanepid decyzji o zakazie prowadzenia działalności, nadal próbowali otworzyć kluby, policjanci podejmowali interwencje.

Wszystko w celu skuteczniej walki z epidemią koronawirusa, bo zwróćmy uwagę na to, że przyzwolenie na gromadzenie się grup osób, które wbrew ogromnemu ryzyku zainteresowane są tylko zabawą, nie stronią przy tym też od alkoholu i życie oraz zdrowie innych mają sobie za nic, na pewno nie służy minimalizacji rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Działania policjantów prowadzone są w tym miejscu już od dłuższego czasu i funkcjonariusze pełniący tam służbę, znają większą część z osób gromadzących się w rejonie Pasażu, a także mają wiedzę, które z nich posiadają wydane przez lekarzy zaświadczenia zwalniające z obowiązku zasłaniania nosa i ust. Biorąc to pod uwagę i fakt, że toczą się wobec większości z nich postępowania w związku z naruszeniem przepisów z art. 116 Kodeksu wykroczeń, kolejnych legitymowań nie prowadzono, bo w tych przypadkach były już wykonywane przewidziane prawem czynności.

Funkcjonariusze podczas pełnionej służby podejmują wiele rodzajów interwencji, nie tylko związanych z pilnowaniem przestrzegania przepisów wprowadzonych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. M.in. w ubiegły weekend w pewnym momencie służby, z uwagi na pilną potrzebę poszerzenia zasięgu poszukiwań zaginionej na terenie Kiełczowa 8 - letniej dziewczynki, bo przypomnieć należałoby, że wrocławscy policjanci z mieszkańcami szukali jej całą noc, funkcjonariusze planowani do zabezpieczenia na terenie Pasażu Niepolda, zostali zadysponowani do innych czynności służbowych. Czasami zdarzają się takie sytuacje, kiedy złożoność sytuacji wymaga wartościowania i wtedy podejmowane są decyzje mające na celu minimalizację mogących wystąpić zagrożeń, a zagrożeniem w tej sytuacji było życie i zdrowie małego dziecka.

Zawsze podczas podejmowanych działań prewencyjnych, mundurowi sprawdzają m.in. czy mieszkańcy Wrocławia oraz powiatu wrocławskiego, stosują się do obowiązujących przepisów oraz swoim zachowaniem nie narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo utraty życia oraz zdrowia. Policjanci każdorazowo zwracają też uwagę na to, że wszyscy mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej oraz powinniśmy zachowywać odpowiedni dystans społeczny. Niestety pomimo intensywnych działań zarówno policjantów, jak i przedstawicieli innych służb oraz instytucji, nadal nie wszyscy respektują przepisy wprowadzone w celu skutecznej walki z epidemią koronawirusa. Jak wiemy, nieprzestrzeganie wprowadzonych obostrzeń, prowadzi do rozprzestrzeniania się wirusa i wzrostu ilości zakażeń powodujących zagrożenie życia i zdrowia dla wielu osób. Niektóre z tych sytuacji kończą się nagłym zgonem naszych najbliższych.

Nie może być więc pobłażania dla osób lekceważących obowiązujące prawo i muszą się one liczyć z odpowiedzialnością karną za swoje czyny, bo życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Decyzję w ich sprawach podejmują indywidualnie prokuratorzy, sędziowie oraz pracownicy służb sanitarnych.

aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu


 

Powrót na górę strony