Kolejne dni służby policjantów w stanie zagrożenia epidemicznego
Działania pomocowe dla potrzebujących, to dla wrocławskich policjantów priorytet, szczególnie w tej niełatwej dla wszystkich sytuacji. Gdy większość osób stara się ograniczać do minimum opuszczanie swoich domów, a także minimalizować ilość kontaktów z innymi, policjanci codziennie ujawniają przypadki braku odpowiedzialności. Mundurowi wyjeżdżają do służby, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Wrocławia oraz powiatu. Oprócz kontroli osób objętych kwarantanną zatrzymują sprawców przestępstw i wykroczeń, a także obsługują zgłaszane interwencje. Tylko ostatniej doby było ich 327. Funkcjonariusze wyeliminowali też z ruchu 3 pijanych kierowców i zatrzymali 18 sprawców przestępstw. 175 razy podejmowali czynności w związku z niestosowaniem się do obowiązujących obostrzeń i nałożyli 127 mandatów karnych oraz sporządzili 10 wniosków o ukaranie do sądu.
Wrocławscy policjanci oprócz podstawowych zadań ustawowych, codziennie realizują czynności w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego. Jak wszyscy wiemy, tylko przestrzeganie obowiązujących obostrzeń, może uchronić nas przed zarażeniem się koronawirusem, a jego skutki bywają tragiczne. W tej niełatwej dla wszystkich sytuacji, policjanci Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu stale realizują działania pomocowe, zatrzymują sprawców przestępstw i obsługują wszystkie interwencje w związku ze zgłoszeniami wpływającymi od mieszkańców. Tylko podczas ostatniej doby było ich ponad 320. Policjanci wyeliminowali też z ruchu 3 nietrzeźwych kierowców oraz zatrzymali na gorącym uczynku 18 podejrzanych o popełnienie różnego rodzaju przestępstw i namierzyli 12 osób poszukiwanych. Mundurowi 175 razy podejmowali też czynności w związku z niestosowaniem się do obowiązujących obostrzeń, przez nieodpowiedzialnych mieszkańców naszego miasta. Z uwagi na to, funkcjonariusze nałożyli 127 mandatów karnych oraz sporządzili 10 wniosków o ukaranie do sądu.
Wszystkie te czynności policjanci podejmują zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych i przy wzmożonych środkach bezpieczeństwa. W razie jakiegokolwiek kontaktu z osobą objętą kwarantanną lub z osobą, co do której istnieje prawdopodobieństwo, że jest nosicielem wirusa, policjanci przekazują taką informację odpowiednim służbom oraz postępują zgodnie z zaleceniami inspektorów sanitarnych.
Każda interwencja i towarzyszące jej okoliczności są inne, dlatego funkcjonariusze indywidualnie podejmują decyzję o sposobie jej realizacji, tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo uczestnikom.
Kontrolowane są sklepy wielkopowierzchniowe, galerie handlowe, restauracje i kluby oraz obiekty fitness, a także wspólne z pracownikami MPK, policjanci sprawdzają osoby korzystające ze zbiorowej komunikacji miejskiej. Mundurowych spotkać można także w miejscach, gdzie może dochodzić do gromadzenia się większej liczby osób. Wszystko po to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronwirusa.
Policjanci apelują, aby w trosce o bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych, bez uzasadnionej potrzeby nie opuszczać swoich domostw, a także bezwzględnie przestrzegać nakazu zasłaniania nosa i ust oraz dystansu społecznego. Tylko wspólnie podejmowane działania na rzecz walki z epidemią, mają szansę zatrzymać rozprzestrzenianie się tego śmiertelnego zagrożenia.
Pamiętajmy, że zgodnie z artykułem 65a Kodeksu wykroczeń, każda osoba umyślnie, niestosująca się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej, na podstawie prawa poleceń, określonego zachowania się, uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu