Znalezioną kartę płatniczą zawsze należy zwrócić do banku, który ją wydał. Nigdy nie chowajmy jej do swojego portfela, bo wpadniemy w tarapaty jak pewien 65-latek
W przypadku znalezienia karty płatniczej należy niezwłocznie odesłać ją do banku, który ją wydał. 65-letni mężczyzna postanowił nie być uczciwym znalazcą i przywłaszczył sobie znalezioną kartę. Co gorsza – postanowił z niej korzystać. Zapomniał jednak, że zostawia w ten sposób za sobą ślad, po którym bez żadnego problemu dotarli do niego wrocławscy kryminalni.
Pewna wrocławianka będąc w jednej z przychodni lekarskich na terenie wrocławskich Krzyków zagubiła swoją kartę płatniczą. Nieszczęśliwie trafiła ona w ręce bardzo nieuczciwego znalazcy. Był nim 65-letni mężczyzna. Postanowił on nikomu jej nie oddawać, a co gorsza używał jej do opłacania swoich zakupów. Zmartwiona posiadaczka karty zgłosiła jej zagubienie na komisariacie. Z racji, że mężczyzna kilkukrotnie próbował dokonać transakcji przy użyciu tej karty, w toku czynności operacyjnych policjantom udało się w namierzyć mężczyznę. Został on zatrzymany i przedstawiono mu zarzuty. Za przywłaszczenie sobie cudzej karty płatniczej odpowie teraz przed sądem.
Każdemu z nas może przytrafić się sytuacja, gdy znajdziemy kartę płatniczą. Co wówczas zrobić? Przede wszystkim przeczytać informacje znajdujące się na jej odwrocie. Zazwyczaj znajdziemy tam numer infolinii banku będącego wydawcą karty oraz adres, pod który należy ją odesłać.
Ponadto przypominamy i apelujemy, aby dbać o swoje mienie!
Nie należy oddawać swojej karty innym osobom, nośmy ją cały czas przy sobie!
Pod żadnym pozorem nie wolno nikomu podawać swojego numeru PIN do karty, ani nie zapisujmy go na samej karcie lub innej kartce, którą nosilibyśmy ze sobą!
W przypadku kart mających opcję płatności zbliżeniowych można je nosić w specjalnym etui zakłócającym sygnał, aby uniemożliwić kradzieże naszych pieniędzy i zapobiec przypadkowym transakcjom niepotwierdzanym kodem PIN.
sierż. Aleksandra Rodecka
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu