Porady policjantów: jak jeździć w trudnych zimowych warunkach
Od kilku dni drogi Wrocławia są obficie pokryte śniegiem. Prognozy pogody nie zapowiadają ocieplenia i zimowa aura pozostanie z nami jeszcze trochę. Są to bardzo trudne warunki do jazdy samochodem, dlatego zachęcamy do przeczytania kilku porad od policjantów, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo w tych trudnych warunkach.
Wyjdź z domu wcześniej
Czynności związane z odśnieżeniem samochodu, a później powolna jazda po śniegu, zajmują dużo więcej czasu. Nie powinniśmy nadrabiać go prędkością, dlatego zapewnijmy sobie komfort czasowy i wybierzmy się w podróż wcześniej niż zwykle. Nie ma nic gorszego, niż szukanie straconych minut w trasie. Zdenerwowanie związane ze spóźnieniem też nie jest najlepszym doradcą w podróży.
Zmień codzienną trasę
Jeśli możemy – zmieńmy zwyczajową trasę do pracy lub sklepu. Aby dostać się do celu, wybierzmy główne drogi, które są odśnieżane przez służby drogowe w pierwszej kolejności. Boczne drogi i osiedlowe uliczki są pokryte grubą warstwą śniegu.
Ogranicz prędkość
Sprawa tak oczywista, że chyba nie trzeba jej tłumaczyć. Wolniejsza jazda to więcej czasu na reakcję na nieoczekiwaną sytuację na drodze. To też krótsza droga hamowania i jednym słowem – więcej bezpieczeństwa.
Wybierz alternatywę – miejski autobus
Jeśli ktoś czuje, że kierowanie autem nie jest jego życiowym powołaniem, zostawmy auto na parkingu. Może autobus miejski będzie lepszym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie czuje się pewnie jeżdżąc w takich trudnych warunkach. Jeśli mamy w aucie założone letnie opony, zdecydowanie skorzystajmy z miejskiego autobusu.
Pilnuj swojego pasa ruchu
Zalegający na jezdni śnieg przykrywa oznakowanie poziome, w tym linie wyznaczające pasy ruchu. Trzeba wtedy uważać, żeby nie zajeżdżać nikomu drogi. Jeśli nie widać linii na jezdni, zwracajmy uwagę na oznakowanie pionowe.
Nie daj się ponosić pokusie
Szczególnie młodzi kierowcy mogą chcieć na pustej ulicy efektownie wejść w zakręt, a zimowe warunki umożliwiają dość łatwe wprowadzenie pojazdu w poślizg. Droga publiczna to jednak nie jest tor wyścigowy, czy gra komputerowa. Nieopanowanie pojazdu może skończyć się uderzeniem w inne zaparkowane samochody i być bardzo kosztowną nauczką.
Włączmy ogrzewanie przedniej szyby
Oprócz odmrożenia lodu i zapewnienia komfortu termicznego wewnątrz pojazdu, ciepły nawiew przedniej szyby pozwala ogrzać pióra wycieraczek. To sprawia, że lepiej oczyszczają one przednią szybę z zabrudzeń.
Zachowaj odległość
Zachowajmy większą niż zwykle odległość od pojazdu przed nami. W takich warunkach cały czas musimy mieć na uwadze to, że nasza droga hamowania będzie wydłużona.
Odśnieżmy przed podróżą cały samochód
Nie wystarczy odśnieżyć wyłącznie szyb samochodu. Równie ważne są reflektory, lusterka i cała karoseria auta. Zalegający na masce lub na dachu śnieg może przy pędzie powietrza spaść i stworzyć niebezpieczną sytuację na drodze. Szczególnie do obowiązku odśnieżania powinni podejść kierujący autami dostawczymi i ciężarowymi. Ilość śniegu i ludu, która gromadzi się na plandece może być bardzo niebezpieczna.
sierż. szt. Dariusz Rajski
Opis filmu: Film pokazujący niebezpieczną sytuację na drodze - spadający z naczepy pojazdu ciężarowego lód.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.04 MB)