Bezpieczeństwo podczas dzisiejszego 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Już dzisiaj finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wrocławscy policjanci jak co roku realizują czynności mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku podczas tego wydarzenia. Pamiętajmy, że jest to wyjątkowy Finał, inny niż poprzednie ze względu na panującą epidemię koronawirusa, dlatego też stosujmy się bezwzględnie do obowiązujących przepisów.
Jak co roku nad bezpieczeństwem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czuwają wrocławscy policjanci. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na kwestujące dzieci, a także czy zbiórki prowadzone są przez uprawnione do tego osoby.
Spokój podczas Finału zależy także od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez osoby, które w nim uczestniczą, radzimy zatem, aby:
- Zbiórkę pieniędzy prowadzić w bezpiecznych miejscach, tj. główne ciągi komunikacyjne, miejsca dobrze oświetlone, miejsca, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych, miejsca objęte monitoringiem kamer, itp.
- Unikać prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!
- W przypadku podejrzewania kogoś o złe zamiary, nie obawiać się skorzystania z pomocy osób dorosłych, a także powiadomienia Policji.
- Szczególnie ważne jest, aby wracając do sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy poruszać się w grupie. Wskazana jest pomoc znajomych czy bliskich.
Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
- Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
- Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
- Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP, nie posiada identyfikatora, a jego puszka wygląda inaczej niż inne, prosimy o kontakt z Policją lub strażą miejską.
Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.
Wrocławscy policjanci życzą wszystkim wolontariuszom pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP!
st. sierż. Paweł Noga