Bieżące informacje

2 miliony złotych, to wstępne straty jakie mógł ponieść producent luksusowych aut. Problemy może mieć teraz jedna z podwrocławskich firm

Data publikacji 29.01.2021

Dość niecodzienną sprawą zajęli się wrocławscy funkcjonariusze, odpowiedzialni za wykrywanie przestępstw gospodarczych. Do policjantów wpłynęła bowiem informacja, iż jedna z podwrocławskich firm prowadzi sprzedaż mebli, w których wykorzystywane są elementy łudząco podobne do tych, użytych do produkcji samochodów pewnej włoskiej, sportowej i ekskluzywnej marki. Kryminalni zabezpieczyli podejrzane przedmioty, a wstępne straty producenta luksusowych samochodów, szacowane są teraz na kwotę 2 milionów złotych.

Spektrum spraw, którymi zajmują się wrocławscy funkcjonariusze, jest naprawdę bardzo szerokie. Od kontroli ruchu drogowego, poprzez zatrzymywanie sprawców kradzieży, na… ochronie praw do znaków towarowych kończąc. Opisana poniżej sytuacja dotyczy właśnie tego ostatniego zagadnienia, którym zajmują się głównie funkcjonariusze pionu kryminalnego, odpowiedzialni za dział przestępstw gospodarczych.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą otrzymali informację, że jedna z podwrocławskich firm zajmuje się produkcją mebli i modyfikacją samochodów. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że ich produkty łudząco przypominały auta, które powstają we włoskiej Sant’Agata Bolognese. Warto podkreślić, że są to pojazdy, których wartość znacznie przekracza milion złotych za sztukę.

Ponieważ podwrocławska firma swoim działaniem mogła naruszyć wiele z obowiązujących przepisów, o których większość z czytelników, ale i też praktyków prawa, nie wie zbyt wiele. Jest to bowiem dziedzina ściśle związana z ustawami dotyczącymi zwalczania nieuczciwej konkurencji, czy prawa własności przemysłowej.

Funkcjonariusze mając informacje o tego typu zdarzeniach, natychmiast podjęli działania, mające na celu zweryfikowanie uzyskanej wiedzy oraz zabezpieczenia produktów, których wprowadzenie do obiegu mogło spowodować straty znanej marki z Półwyspu Apenińskiego.

Policjanci prowadzili czynności w dwóch miejscowościach na terenie powiatu wrocławskiego. Podczas wspomnianych działań zabezpieczyli meble, które nosiły znaki towarowe włoskiego producenta oraz ich elementy były kopiami zewnętrznych części sportowych aut. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, produkcja i sprzedaż takich przedmiotów - może nosić znamiona przestępstwa.

Aktualnie policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z wrocławskiej komendy miejskiej, prowadzą czynności związane z naruszeniem przepisów Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz Ustawy Prawo własności przemysłowej. Zgodnie z wspomnianymi aktami prawnymi, za ich złamanie grozić może kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

sierż. szt. Krzysztof Marcjan

Powrót na górę strony