Trwają policyjne działania pod kryptonimem ZIMA
Funkcjonariusze z wrocławskiej Komendy Miejskiej Policji, prowadzą działania pomocowe i informacyjne w ramach tegorocznej akcji „Zima”. Policjanci przede wszystkim kontrolują miejsca przebywania osób, których życie i zdrowie może być zagrożone skutkami niskich temperatur. Mundurowi proszą również o zgłaszanie wszystkich przypadków gromadzenia się osób bezdomnych, a także o przekazywanie informacji do odpowiednich instytucji o osobach nieporadnych życiowo i wymagających opieki. Czasami jeden telefon może uratować komuś życie.
Jak co roku w okresie zimowym, wrocławscy policjanci prowadzą działania w ramach ogólnopolskiej akcji „ZIMA”. Obejmują one różnego rodzaju czynności, w tym m.in. prewencyjne kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Sprawdzane są dworce, ogródki działkowe, klatki schodowe, opuszczone budynki mieszkalne i sprawdzają, czy nikt nie potrzebuje pomocy. Gdy funkcjonariusze spotkają osoby, informują o adresach ogrzewalni, noclegowni i schronisk dla osób bezdomnych, a także o miejscach, w których mogą oni zjeść darmowy posiłek. W razie konieczności policjanci przewożą potrzebujących do ośrodków pomocowych, a także współpracują z innymi służbami oraz instytucjami pomocowymi.
Pamiętajmy, że na szczególną uwagę zasługują również osoby nietrzeźwe, przebywające samotnie na dworze. Percepcja po spożyciu alkoholu jest na tyle zachwiana, że osoby mocno odurzone alkoholem, mogą nie odczuwać mrozu i w konsekwencji doprowadzić u siebie do odmrożeń, a nawet śmierci z wychłodzenia. Każdego roku w okresie zimowym dochodzi do wielu zgonów, których powodem jest wychłodzenie organizmu.
Wiele z tych przypadków dotyczy osób bezdomnych, dlatego też policjanci apelują, aby reagować i zgłaszać wszelkie przypadki, w których zagrożone może być czyjeś zdrowie lub życie. O miejscach gromadzenia się osób bezdomnych można również informować telefonicznie lub za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na portalu internetowym należy jedynie wskazać miejsce i oznaczyć je kategorią „Bezdomność”.
Na uwagę zasługują również wszystkie osoby w trudnej sytuacji życiowej, niemające środków na opłacenie ogrzewania, a także osoby nieporadne. Osoby samotne, w podeszłym wieku, bez bliskich, którzy mogłyby im pomóc, również są objęte działaniami prewencyjno-kontrolnymi i w przypadku stwierdzenia potrzeby, informacje takie przekazywane są pomiędzy instytucjami pomocowymi, by móc zareagować jak najbardziej skutecznie. Dlatego też prosimy wszystkich mieszkańców Wrocławia i powiatu wrocławskiego, którzy w swojej najbliższej okolicy mają osobę, co do której przypuszczają, że nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji, o przekazywanie takiej informacji do odpowiednich instytucji. Zgłoszenia takie można na przykład przekazać do Zespołów Terenowej Pracy Socjalnej wrocławskiego MOPS, Policji, Straży Miejskiej. Prosimy również o reakcję w każdym przypadku, w którym przy niskiej temperaturze zauważymy samotną osobę gdzieś na ławce w parku, lub śpiącą na przystanku. Nie przechodźmy obojętnie obok takiej sytuacji, bo od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
Całodobowa ogrzewalnia dla osób bezdomnych przy ul. Gajowickiej 62 we Wrocławiu jest otwarta i czeka na osoby potrzebujące.
asp. szt. Łukasz Dutkowiak