Bieżące informacje

„Trzeźwy poranek” - kolejna akcja wrocławskiej drogówki

Data publikacji 04.01.2021

Zgodnie z art. 178a Kodeksu Karnego, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Należy zawsze o tym pamiętać, gdy widzi się osobę, która piła alkohol i chce prowadzić samochód, a przede wszystkim wiedząc ile osób ginie na polskich drogach, właśnie przez nietrzeźwych kierowców. Uniemożliwiając takiej osobie jazdę, możemy nie tylko uratować jego życie i zdrowie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Chcąc eliminować tego typu zagrożenia, policjanci z wrocławskiej drogówki prowadzą dziś wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Trzeźwy poranek”.

Przypominając o karach, jakie grożą za jazdę po spożyciu alkoholu lub substancji działających podobnie do alkoholu, policjanci cyklicznie organizują wzmożone działania prewencyjno-kontrolne.

Kolejna z nich przeprowadzana jest właśnie dziś. Policjanci ze sprzętem pomiarowym na ulice miasta i powiatu wrocławskiego wyjechali wcześnie rano i do godz. 09.00 będą prowadzić kontrole kierowców przemieszczających się pojazdami. Patrole zobaczymy na głównych ciągach komunikacyjnych, ale też w miejscach mniej uczęszczanych, gdzie niejednokrotnie dochodzi do sytuacji niebezpiecznych.

Pijani kierowcy stanowią jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa na drogach. Jadąc po alkoholu nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Problemu nietrzeźwości na drogach nie da się niestety całkowicie wyeliminować, jednak dzięki prowadzonym cyklicznie działaniom policyjnym i zaostrzeniu prawa można go znacząco ograniczyć.

Spożywany alkohol ma bowiem ogromny wpływ na ludzką  świadomość i spostrzegawczość. Kierowca będący pod wpływem jego działania zachowuje się nienaturalnie. Niespodziewanie wykonuje różne manewry oraz nie jest w stanie panować nad pojazdem oraz własnym ciałem. Stwarza to ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia całego otoczenia.

Jeżeli ktokolwiek jest świadkiem takiej sytuacji, powinien jak najszybciej zawiadomić Policje. Czujmy się współodpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo i nie dawajmy przyzwolenia na tego typu praktyki.

Należy również pamiętać, że dziwne zachowanie na drodze może być również powodem jakiejś choroby i kierowcy być może potrzebna będzie niezwłoczna pomoc.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

  • policjantka daje kierującemu sygnał do zatrzymania się
  • policjantka sprawdza stan trzeźwości kierującego
  • policjantka sprawdza stan trzeźwości kierującego
Powrót na górę strony