Bieżące informacje

ŚWIEĆ PRZYKŁADEM: policjanci rozdawali odblaski mieszkańcom gm. Czernica

Data publikacji 04.01.2021

Policjanci wspólnie ze Starostą Powiatu Wrocławskiego oraz urzędnikami Starostwa rozdawali kamizelki odblaskowe oraz odblaskowe zawieszki. Akcja odbyła się w sylwestra i właśnie sylwestrowe hasło towarzyszyło mundurowym podczas całego przedsięwzięcia „Świeć Przykładem na Sylwestra”. Funkcjonariusze prosili przechodniów, aby ich postanowieniem noworocznym było dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz swoich najbliższych. Nośmy odblaski i pomyślmy o własnym bezpieczeństwie.

Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu doskonale wiedzą, jak istotnym elementem garderoby jest odblaskowa zawieszka, szczególnie teraz, kiedy za oknami przez większość dnia jest szaro i ponuro. Policjanci obsługujący poważne zdarzenia drogowe z udziałem pieszych, często zastanawiają się, czy poważnego w skutkach wypadku udałoby się uniknąć, gdyby tylko pieszy posiadał jakikolwiek odblask. Nie pomagają nam tak przecież popularne, bo praktyczne, ciemne kolory kurtek, spodni i płaszczy. Wystarczy wyjrzeć przez okno i zobaczymy, że większość z nas wybiera jesienną i zimową garderobę w ciemnych odcieniach lub całkiem czarne. O ile taki pieszy jest na chodniku stosunkowo bezpieczny, to już na gminnych drogach z poboczem naraża się na duże niebezpieczeństwo. Boczne drogi nie są w nocy oświetlone latarniami i dlatego tak istotnym elementem stają się tam odblaskowe kamizelki lub zwykłe zawieszki. Niedrogi gadżet, bo kosztujący przecież kilka złotych, potrafi realnie zwiększyć bezpieczeństwo pieszego.

Pomyślmy zatem o zawieszeniu odblasków na naszych torbach albo plecakach. Podarujmy odblaski tym, których kochamy, dajmy je dzieciom i porozmawiajmy o ich bezpieczeństwie. Funkcjonariusze z Wrocławia, wspólnie ze Starostą Powiatu Wrocławskiego i urzędnikami ze starostwa przeprowadzili właśnie działania profilaktyczne związane z bezpieczeństwem pieszych. Pierwsza akcja rozdawania odblasków odbyła się w Gajkowie, a kolejne działania już są zaplanowane. Mundurowi rozmawiali z mieszkańcami miejscowości o ich bezpieczeństwie, przekonywali do noszenia odblasków i przypominali o tym, że jest to obowiązek wynikający z przepisów ruchu drogowego. Policjanci zamiast jednak nakładać mandaty za brak odblasków, woleliby jednak nie musieć obsługiwać poważnych wypadków z udziałem pieszych. Dlatego na podjętych działaniach rozdali mieszkańcom gminy Czernica cały bagażnik kamizelek i zawieszek.

sierż. szt. Dariusz Rajski

  • Policjanci przekazują odblaski przechodniom
  • policjant zakłada mężczyźnie odblask na rękaw kurtki
  • policjant przekazuje odblaskową kamizelkę
  • policjanci przekazują odblaskowe kamizelki
  • policjant trzyma odblaskowe kamizelki, na rękawie munduru widoczny emblemat Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu
  • Policjanci rozdają mieszkańcom gminy Czernica odblaskowe zawieszki i kamizelki
  • Policjant zakłada odblaskową opaskę na rękaw płaszcza meżczyźnie
Powrót na górę strony