Bieżące informacje

Przygotuj swój pojazd do jesienno-zimowej jazdy

Data publikacji 16.12.2020

Jesień i zbliżająca się zima to okres szybciej zapadającego zmroku i niższych temperatur. Już teraz należy przygotować się do większej wilgoci, coraz wcześniej zapadającego zmierzchu i śliskiej nawierzchni. Wrocławscy policjanci zwracają uwagę kierowcom na kilka podstawowych spraw, mogących mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo.

Nie od dzisiaj wiadomo, że prawidłowe przygotowanie pojazdu do jazdy zapewni komfort, a przede wszystkim, wpłynie na bezpieczeństwo podróży. Stosowanie się do kilku podstawowych zasad, ochroni nas, a także naszych pasażerów oraz innych użytkowników dróg, przed nieszczęściem.

Właśnie teraz, gdy za oknem temperatury spadają poniżej zera, a z nieba pada śnieg, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, rozważmy wymianę opon na zimowe. Mają one lepszą przyczepność i lepsze właściwości w momencie, gdy jezdnia jest śliska, a na drodze może dojść do niekontrolowanego poślizgu. Wpływają one bezpośrednio na bezpieczeństwo podróży. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze opony, najlepsze systemy elektroniczne nie zastąpią na drodze zdrowego rozsądku i to w naszych rękach leży bezpieczeństwo na drodze. Przypomnimy, że niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest wciąż jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. W okresie jesienno-zimowym dostosujmy prędkość do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze, umożliwiającej nam bezpieczne prowadzenie auta. Pamiętajmy, że droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacząco się wydłuża i potrzebujemy więcej metrów, aby zatrzymać swój pojazd przed przeszkodą.

Kolejną ważną kwestią są sprawne wycieraczki, które zapewniają odpowiednie pole widzenia. Zużyte wycieraczki nie poradzą sobie z czyszczeniem szyby podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, co bezpośrednio wpłynie na bezpieczeństwo podróży.

Mimo że jesień to jeszcze nie zima, to zaskoczeniem nie mogą być nocne spadki temperatury, czy opady śniegu. Jeżeli wcześniej nie zadbaliśmy o odpowiedni płyn do spryskiwaczy lub chłodnicy, może spotkać nas niemiła niespodzianka. Trzeba więc zawczasu sprawdzić temperaturę, w której zamarza nasz płyn chłodniczy i w razie potrzeby zmienić go na odpowiedni.

Akumulator – po kilku latach od zakupu jego pojemność maleje, a wraz ze spadkiem temperatur zwiększa się ryzyko jego wyczerpania. Niższa temperatura to także wzrost gęstości oleju silnikowego. A to przyczynia się do konieczności użycia większej energii do uruchomienia silnika. Warto więc sprawdzić stan swojego akumulatora.

Skontrolujmy również oświetlenie w pojeździe. Sprawdźmy, czy wszystkie żarówki się świecą, czy lampy są sprawne i czyste. Sprawdźmy prawidłowość ustawienie reflektorów, aby nie dochodziło do sytuacji, w której nasz pojazd będzie oślepiał innych uczestników ruchu drogowego. Sprawność oświetlenia jest szczególnie ważna o tej porze roku, gdy często jest pochmurno i wcześnie robi się ciemno.

Mając na uwadze fakt, że wiele czynników wpływa bezpośrednio i pośrednio na bezpieczeństwo, wrocławscy policjanci zwracają uwagę wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, aby podczas przemieszczania się po drogach nie zabrakło rozsądku i rozwagi.

Życzymy tylko bezpiecznych podróży.

st. sierż. Paweł Noga

Powrót na górę strony