Policjanci z Krzyków rozmawiali z seniorami o czyhających na nich niebezpieczeństwach
Funkcjonariusze pracujący na wrocławskich Krzykach w minioną niedzielę spotkali się z mieszkańcami miejscowej parafii. Celem spotkania było omówienie niebezpieczeństw, na które narażone są osoby starsze. Mundurowi omówili proceder oszustw pod legendą- na członka rodziny, policjanta, czy prokuratora oraz sposoby przeciwdziałania temu zjawisku. Niestety oszuści często biorą za cel osoby starsze lub samotne i pozbawiają ich m. in. portfeli, biżuterii oraz innych przedmiotów wartościowych, będących niejednokrotnie oszczędnościami całego życia.
W minioną niedzielę policjanci z Komisariatu Policji na Krzykach, dzięki uprzejmości proboszcza Parafii pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu, zwrócili się z apelem do parafian. Spotkanie z mieszkańcami Krzyków odbyło się bezpośrednio po nabożeństwie i dotyczyło bezpieczeństwa osób w wieku senioralnym.
W czasie wystąpienia omówiono proceder oszustw pod legendą – na członka rodziny, policjanta, czy prokuratora oraz sposoby przeciwdziałania temu zjawisku. Oszuści, wykorzystując tę metodę, dzwonią do wytypowanej osoby, przedstawiając się jako funkcjonariusz Policji, prokurator bądź członek rodziny. Informują o prowadzonej zasadzce na oszustów i konieczności pomocy, czy podając się za wnuczka, opowiadają o spowodowaniu wypadku drogowego i szybkiej potrzebie uzyskania dużej sumy pieniędzy. Takie zachowanie oszustów zasługuje na szczególne potępienie, ponieważ obierają za swój cel niejednokrotnie osoby starsze lub samotne.
Funkcjonariusze podsumowując nawiązali do tzw. 4 Zasad Dolnoślązaka, tj.:
- nie wręczaj pieniędzy obcym osobom;
- nie dzwoń na numery telefonów wskazane przez rozmówcę;
- zadzwoń do bliskich i potwierdź, czy zdarzenie opisywane przez rozmówcę faktycznie miało miejsce;
- o próbie wyłudzenia pieniędzy powiadom Policję;
Dla parafian, do których skierowany został apel, policjanci przygotowali ponadto materiały prewencyjne w postaci ulotek, które rozdawano przy wejściu głównym do świątyni. Tego typu przedsięwzięcia pomagają dotrzeć do osób zagrożonych oszustwami i każda minuta rozmowy o bezpieczeństwie jest niezwykle cenna.
st. sierż. Paweł Noga
Źródło: Komisariat Policji Wrocław-Krzyki