Bieżące informacje

Bezpieczeństwo przy bankomacie

Data publikacji 30.11.2020

Powszechność kart płatniczych sprawia, że coraz rzadziej posługujemy się gotówką. Nadal jednak musimy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, szczególnie przy korzystaniu z bankomatu. O wszystkich nieprawidłowościach przy bankomacie poinformujmy odpowiednie służby. Co jeszcze możemy zrobić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Przestępcy bardzo często wykorzystują naszą nieuwagę i pośpiech. Tyczy się to także kradzieży dokonywanych przy użyciu elementów instalowanych na bankomatach. Kiedyś były to bardzo często czytniki kart i nakładki na klawiaturę, która zapisywały kod PIN. Ewentualnie zdarzały się również małe kamery, instalowane gdzieś na górze bankomatu, tak aby zarejestrować PIN wpisywany przez użytkownika. Takie działania wymagają jednak specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Trzeba potrafić skopiować dane z karty, zainstalować klawiaturę identyczną jak oryginalna lub posiadać mini kamerkę.

Coraz częściej jednak bankomatowi przestępcy uciekają się do prostszych sposobów, nie wymagających sprzętu i wiedzy. Na szczelinę, która służy do wydawania banknotów, naklejają listwę. Jest to najczęściej zwykła szara lub srebrna listwa podłogowa, lekko zaokrąglona od zewnętrznej strony. Po wewnętrznej stronie znajduje się przyklejona dwustronna taśma. Banknoty, które powinny trafić do użytkownika, blokowane są przez listwę, a ich krawędź przykleja się do taśmy. Sprawca liczy na to, że zabierze przyklejoną gotówkę wraz z oderwaniem listwy.

Co więc zrobić, aby nie dać się okraść w tak prosty sposób? Funkcjonariusze wrocławskiego Wydziału Techniki Kryminalistycznej mają na to kilka rad. Przede wszystkim przyjrzyjmy się bankomatowi, z którego zamierzamy pobrać gotówkę. Jeśli z bankomatu wystawać będą jakieś kabelki, jego elementy będą niepoprawnie spasowane, coś będzie przyklejone, źle zamontowane lub cokolwiek innego wzbudzi nasze podejrzenia – skontaktujmy się z operatorem takiego bankomatu. Na maszynie powinien znajdować się numer telefonu operatora, który przyjmie nasze zgłoszenie i może zdalnie zablokować bankomat. Kolejna ważna kwestia – jeśli oczekujemy na gotówkę, bankomat wydaje charakterystyczny odgłos pracy i liczenia. Jeśli następnie gotówka nie pojawia się w szczelinie, nie odchodźmy z miejsca. Może to być przypadek naklejenia listwy, nasza gotówka została zatrzymana przez blokujące ją elementy.

Pamiętajmy również o tym, aby chronić swój PIN do karty. Nie zapisujmy go w portfelu lub, co gorsze, bezpośrednio na karcie. Jeśli posługujemy się terminalem płatniczym w sklepie lub klawiaturą bankomatu, zasłońmy ręką wpisywany kod, aby żadne oczy lub zainstalowana kamera nie mogły go dostrzec.

sierż. szt. Dariusz Rajski

Powrót na górę strony