Przemoc w rodzinie – nie bądź bierny
Osoby doświadczające przemocy muszą pamiętać o tym, że ukrywanie przejawów agresji może doprowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań sprawcy. Bezkarność może napędzać agresję oprawcy, dlatego dramaty rozgrywające się w czterech ścianach powinny doczekać się reakcji samych ofiar, sąsiadów lub rodziny i bliskich. Nasza reakcja ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli w rodzinie są małe dzieci. One także poniosą ogromny koszt w postaci bagażu wspomnień o awanturach i rękoczynach pomiędzy rodzicami. Widzisz lub doświadczasz przemocy? Zadzwoń na numer 800 120 002.
Policja dysponuje wypracowanymi metodami skutecznej pomocy osobom doświadczającym przemocy domowej, poprzez kompleksową pomoc i wsparcie, nie tylko w zakresie zatrzymania i ukarania sprawcy, ale także zabezpieczenia warunków materialno - bytowych oraz wsparcia psychologicznego.
Szczegółowe informacje na temat pomocy uzyskać można pod ogólnopolskim numerem telefonu: 800-120-002. Pomoc interwencyjną dla osób dotkniętych przemocą oferują także takie placówki jak Nadodrzańskie Centrum Wsparcia, znajdujące się przy ul. Rydygiera 43A, czy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie prowadzony przez Stowarzyszenie Akson, znajdujące się przy ul. Bora - Komorowskiego 31 we Wrocławiu. Wymienione organizacje oferują nie tylko doraźną pomoc dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie, ale pomagają również pokrzywdzonym odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Jedną z możliwych metod działania osób dotkniętych przemocą w rodzinie jest bezpośredni kontakt z dzielnicowym, którego dane kontaktowe znaleźć można na stronie Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu (zakładka kontakt - Twój dzielnicowy). Policja może rozpocząć procedurę „Niebieskie Karty”, która rozpocznie cały szereg zinstytucjonalizowanych działań pomocowych w celu ochrony ofiary przemocy i rozwiązaniu trudnej sytuacji.
Dzielnicowy w każdym przypadku udzieli skutecznej i wyczerpującej pomocy oraz zainicjuje skoordynowane działania podmiotów zajmujących się tą tematyką. Jeśli natomiast w związku ze stosowaniem przemocy potrzebna jest pilna pomoc, zadzwońmy bezpośrednio na numer alarmowy 112.
sierż. szt. Dariusz Rajski