Jesienią uważajcie na drogach
Jesień to okres, który zazwyczaj zaczyna się niepozornie – temperatury często jeszcze bywają wysokie i nic nie zwiastuje nadchodzącej zimy. Jednak już teraz należy przygotować się do niższych temperatur, większej wilgoci i coraz wcześniej zapadającego zmierzchu. Wrocławscy policjanci zwracają uwagę kierowcom na kilka podstawowych spraw, mogących mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo.
Jesienią temperatury są już niższe, występuje większa wilgoć i coraz wcześniej zapada zmierzch. Pamiętajmy, że drogi mogą być śliskie, a na jezdni mogą zalegać liście, które będą potęgować to zjawisko. Droga hamowania na śliskiej jezdni znacząco się wydłuża, dlatego dostosujmy prędkość jazdy do warunków panujących na drodze, zapewniając nam bezpieczne prowadzenie pojazdu.
Nie od dzisiaj wiadomo, że prawidłowe przygotowanie pojazdu do jazdy zapewni komfort, a przede wszystkim, wpłynie na bezpieczeństwo podróży. Stosowanie się do kilku podstawowych zasad, ochroni nas, a także naszych pasażerów oraz innych użytkowników dróg, przed nieszczęściem.
Rozważmy już dzisiaj zakup i wymianę opon na zimowe. Mają one lepszą przyczepność i lepsze właściwości w momencie, gdy jezdnia jest mokra, wpływając bezpośrednio na bezpieczeństwo podróży. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze opony, najlepsze systemy elektroniczne nie zastąpią na drodze zdrowego rozsądku i to w naszych rękach leży bezpieczeństwo na drodze.
Podczas opadów deszczu bardzo ważne są sprawne wycieraczki. Które zapewniają odpowiednie pole widzenia. Zużyte wycieraczki nie poradzą sobie z czyszczeniem szyby podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, co bezpośrednio wpłynie na bezpieczeństwo podróży.
Mimo że jesień to jeszcze nie zima, to zaskoczeniem nie mogą być nocne spadki temperatury. Jeżeli wcześniej nie zadbaliśmy o odpowiedni płyn do spryskiwaczy lub chłodnicy, może spotkać nas niemiła niespodzianka. Trzeba więc zawczasu sprawdzić temperaturę, w której zamarza nasz płyn chłodniczy i w razie potrzeby zmienić go na odpowiedni.
Akumulator – po kilku latach od zakupu jego pojemność maleje, a wraz ze spadkiem temperatur zwiększa się ryzyko jego wyczerpania. Niższa temperatura to także wzrost gęstości oleju silnikowego. A to przyczynia się do konieczności użycia większej energii do uruchomienia silnika. Warto więc sprawdzić stan swojego akumulatora.
Skontrolujmy również oświetlenie w pojeździe. Sprawdźmy, czy wszystkie żarówki się świecą, czy lampy są sprawne i czyste. Sprawdźmy prawidłowość ustawienie reflektorów, aby nie dochodziło do sytuacji, w której nasz pojazd będzie oślepiał innych uczestników ruchu drogowego. Sprawność oświetlenia jest szczególnie ważna o tej porze roku, gdy często jest pochmurno i wcześnie robi się ciemno.
W tym miejscu należy wspomnieć również o obowiązkach osób pieszych, poruszających się po drodze. Aktualne przepisy nakładają na osoby piesze obowiązek używania elementów odblaskowych w momencie poruszania się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu. Niestosowanie się do tego przepisu zagrożone jest mandatem karnym. Jednak w tym przypadku nie to jest najważniejsze. Musimy pamiętać, że korzystając z odblasków, znacznie szybciej zostaniemy zauważeni przez kierujących pojazdami, co może uchronić nas przed utratą zdrowia, a nawet życia. Możemy stosować elementy odblaskowe w różnej formie czy to, zawieszek, opasek, kamizelek bądź też toreb czy plecaków z elementami odblaskowymi. Nie wstydźmy się noszenia elementów odblaskowych, nie jest to uciążliwe, a może uratować nasze życie.
W przypadku rowerzystów nie ma obowiązku korzystanie z elementów odblaskowych po zmroku, niemniej jednak polecamy z nich korzystać, jadąc przez ciemne nieoświetlone tereny. Rowerzysta zobowiązany jest do używania świateł będących obowiązkowym wyposażeniem pojazdu w czasie od zmierzchu do świtu. Jednak w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, podczas opadów deszczu, dla własnego bezpieczeństwa włączmy światła nawet w ciągu dnia.
Mając na uwadze fakt, że wiele czynników wpływa bezpośrednio i pośrednio na bezpieczeństwo, wrocławscy policjanci zwracają uwagę wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, aby podczas przemieszczania się po drogach nie zabrakło rozsądku i rozwagi.
Życzymy tylko bezpiecznych podróży.
Zespół Komunikacji Społecznej
KMP we Wrocławiu