Policjanci z komendy miejskiej szkolili kadrę Politechniki Wrocławskiej z zakresu samoobrony i reagowania na sytuacje zagrożenia
W odpowiedzi na rosnącą potrzebę podnoszenia bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu przeprowadzili specjalistyczne szkolenie oraz wykład dla kadry dydaktycznej i administracyjnej Politechniki Wrocławskiej. Zajęcia oparte były na praktycznych aspektach samoobrony oraz procedurach postępowania w przypadku ataku nożownika, zamachu terrorystycznego lub innych sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.
Szkolenie odbyło się w cyklu dwudniowym ze względu na dużą ilość chętnych pracowników, która chciała wziąć udział w tym przedsięwzieciu. Miało ono charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Policjanci przedstawili scenariusze realnych zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się pracownicy instytucji publicznych, a następnie zaprezentowali skuteczne metody reagowania i ochrony. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in.:
- identyfikacja zachowań mogących świadczyć o planowanym ataku,
- sposoby bezpiecznej reakcji i konieczności natychmiastowego informowania służb,
- techniki unikania konfrontacji i obrony w przypadku bezpośredniego zagrożenia,
- podstawowe techniki samoobrony z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku.
Naszym celem jest zwiększenie świadomości i poczucia bezpieczeństwa wśród pracowników uczelni, którzy w razie zagrożenia mogą odegrać kluczową rolę w ochronie siebie i innych — mówili prowadzący szkolenie funkcjonariusze. Szybka i właściwa reakcja często decyduje o ludzkim życiu.
Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników, którzy chętnie zadawali pytania i ćwiczyli przedstawione techniki. Władze Politechniki Wrocławskiej zapowiedziały, że podobne szkolenia będą kontynuowane i rozszerzane o kolejne grupy pracowników z naciskiem na część praktyczną.
Współpraca uczelni z Policją wpisuje się w szersze działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych i budowania kultury reagowania na sytuacje kryzysowe. Tego typu inicjatywy, jak podkreślają prowadzący, są nie tylko potrzebne, ale wręcz niezbędne w dzisiejszych realiach.