Inauguracja kampanii prewencyjnej przy współpracy policjantów ze strażą leśną w Ślężańskim Parku Krajobrazowym
Pod koniec kwietnia rozpoczęła się na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego współpraca funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu i Straży Leśnej w Miękini polegająca na czuwaniu nad poszanowaniem przepisów dotyczących ochrony przyrody i przeciwdziałaniu szkodnictwu leśnemu. Współpraca funkcjonariuszy ma na celu skutecznie monitorowanie oraz reagowanie na wszelkie zagrożenia w środowisku leśnym. Ta wyjątkowa akcja, która miała inaugurację kilka dni temu skupiła się głównie na uświadamianiu i edukowaniu turystów poprzez rozmowę i kolportowanie ulotek.
Inicjatorem pomysłu kampanii prewencyjnej była Komendant Komisariatu Policji w Sobótce nadkom. Izabela Sierżęga, która na współpracę i pomoc ze strony Straży Leśnej Nadleśnictwo w Miękini może zawsze liczyć.
Na terenie Masywu Ślęży znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Rezerwat Góry Ślęży, Góry Radunia oraz łąka Sulistrowicka. Obowiązują tam przepisy jak w parkach narodowych. Nie można na teren rezerwatu wprowadzać psów nawet na smyczy, dokarmiać dzikich zwierząt oraz ich płoszyć. Z psem na smyczy można spacerować po szlakach turystycznych na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego do miejsca oznaczonego tabliczką rezerwat.
Kolejnym bardzo niebezpiecznym zagrożeniem dla naturalnej przyrody jest rozpalanie przez turystów ognisk w miejscach niedozwolonych. Na samej górze Ślęża istnieje kilka dzikich palenisk, które mylnie interpretują turyści jako miejsce wyznaczone na ognisko. Na szczycie jest tylko jedno miejsce, które oznakowane jest tabliczką: „miejsce wyznaczone do rozpalania ognisk”.
Człowiek zagraża przyrodzie jeżdżąc quadami po parku krajobrazowym lub parkując pojazdy na terenie parku lub ścieżkach leśnych. Ponadto zaparkowane pojazdy w miejscach niedozwolonych często blokują dojazd straży pożarnej do miejsca objętego pożarem.
Mundurowi będą cyklicznie prowadzić działania na obszarze Masywu Ślęży i Raduni w celu wyeliminowania nieprawidłowych zachowań, które mogą zagrażać bezpieczeństwu zwierząt oraz naturalnemu środowisku. W przypadku rażących naruszeń przepisów funkcjonariusze nie będą poprzestawać na pouczeniach. Będą nakładać mandaty nawet do 1000 zł lub kierować wnioski do sądów gdzie kara grzywny wynosi do 5000 zł.
Pamiętajmy, że turyści są gośćmi w Ślężańskim Parku Krajobrazowym a zwierzęta i rośliny naturalnymi mieszkańcami. Chrońmy naturalne piękno terenu, który jest dla mieszkańców Dolnego Śląska nezwykle cennym darem.
To natura daje nam wytchnienie od codzienności, spokój, piękno krajobrazu. Bądźmy odpowiedzialni i wdzięczni. Mamy prawny obowiązek dbać o przyrodę nie tylko dla siebie ale także dla przyszłych pokoleń.