Bieżące informacje

Oszuści również korzystają z platform sprzedażowych, choć w innych celach... Klikając w przesłane linki, boleśnie przekonało się o tym dwoje wrocławian

W ostatnim czasie wrocławscy policjanci otrzymali kolejne dwa podobnie brzmiące zgłoszenia. Z dwojgiem mieszkańców powiatu wrocławskiego, korzystających z jednej z popularnych platform ogłoszeniowych, skontaktowali się jak się szybko okazało oszuści. Klikając w przesłane komunikatorami sieciowymi linki wrocławianka została przekierowana do portalu łudzącą przypominającego platformę jednej ze znanych firm kurierskich, natomiast mieszkaniec gminy Kobierzyce, potwierdził transakcję na stronie "banku". Dzięki temu oszuści wyłudzili dane potrzebne do logowania i z kont obojga skradli w sumie blisko 16 000 złotych!

Dwa bardzo podobne zgłoszenia przyjęli w ostatnich dniach funkcjonariusze z Komisariatów Policji w na wrocławskim Śródmieściu oraz w Kobierzycach. W obu przypadkach schemat działania przestępców był ten sam. Jedyne różnice, to te w wysokości strat spowodowanych przez oszustów. W jednym przypadku było to blisko 9000 złotych, w drugim prawie 7000 zł !

Złodzieje wykorzystują różne metody, aby się wzbogacić czyimś kosztem. Regularnie informujemy o oszustach, którzy udając wnuki, adwokatów, funkcjonariuszy lub pracowników banków narażają na straty mieszkańców stolicy Dolnego Śląska i powiatu wrocławskiego. Tym razem przestępcy również postanowili wykorzystać możliwość podszycia się pod kogoś innego, aby wzbudzić czyjeś zaufanie.

Mieszkanka powiatu wrocławskiego postanowiła wystawić na sprzedaż przedmiot, korzystając z popularnej internetowej platformy handlowej. Wówczas nieznana osoba skontaktowała się z nią, przy pomocy popularnego komunikatora internetowego, i wyraziła chęć zakupu przedmiotu. W tym celu przesłała link do strony, która miała umożliwić wysyłkę przedmiotu.

Nie podejrzewająca niczego kobieta kliknęła w link, a następnie przywitała ją strona łudząco przypominjąca platformę jednej ze znanych firm kurierskich, która wymagała podania danych wymaganych przy logowaniu do konta bankowego i danych karty płatniczej. Kobieta przekazała policjantom, że kiedy zakończyła całą procedurę zgodnie z podaną na stronie instrukcją, z jej konta wykonano 2 transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę blisko 9000 złotych!

Podobne zawiadomienie wpłynęło do funkcjonariuszy od 36-letniego mieszkańca powiatu wrocławskiego, który podobnie jak wspomniana wcześniej kobieta, również chciał sprzedać za pośrednictwem internetu jeden z niepotrzebnych już przedmiotów. On też otrzymał link, który przekierowywał go do odpowiedniej strony, która wymagała podania danych do logowania, do banku, w wyniku czego z jego konta skradziono prawie 7000 zł.

Aktualnie policjanci prowadzą czynności mające na celu namierzenie sprawców tych przestępstw oraz odzyskanie utraconych pieniędzy.

Funkcjonariusze przypominają i przepstrzegają!

  • nie klikaj w linki pochodzące z nieznanych źródeł,
  • nie podawaj na stronach innych niż własnego banku, loginu i hasła umożliwiającego skorzystania z konta bankowego,
  • nie ufaj osobom, które telefonując lub pisząc do Ciebie, proszą o przekazanie informacji dotyczących twojego adresu zamieszkania, numeru PESEL, czy innych danych osobowych,
  • chroń swoje karty debetowe i kredytowe przed obcymi, jak również zastanów się, zanim wpiszesz ich numery i kody CVV dokonując np. zakupów przez internet.

Przestępcy wykorzystują nawet chwilową nieuwagę swoich ofiar i nie mają żadnych skrupułów, aby wyczyścić ich konta z wszelkich oszczędności. Jak w każdej dziedzinie życia, także w takich przypadkach, trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu


 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony