Bieżące informacje

Przed nami powroty z kończących się ferii zimowych. Podpowiadamy jak przygotować się do drogi aby bezpiecznie dojechać do domu

Ferie zimowe na terenie województwa dolnośląskiego podobnie jak w trzech innych województwach oficjalnie dobiegają końca. Wielu wrocławian spędziło ten czas na narciarskich stokach lub nadmorskich plażach i z "naładowanymi akumulatorami" już dziś a może dopiero jutro lub w niedzielę ruszy w drogę powrotną do swoich domów. Z głową zaprzątniętą myślami o powrocie do pracy, szkoły i codziennej rutynie, nie możemy zapomnieć o właściwym przygotowaniu się do podróży. Zima postanowiła nam o sobie przypomnieć i w ten weekend bardziej odczuwalne staną się niskie temperatury, zwłaszcza w nocy i o poranku. W takich warunkach, na drogach mogą występować niebezpieczne zjawiska, takie jak gołoledź, śliskie nawierzchnie, a także ograniczona widoczność. Podpowiemy więc, na co zwrócić szczególną uwagę i jak bezpiecznie dojechać na miejsce zamieszkania.

Przed wyjazdem, jeśli podróżować będziemy własnymi czterema kółkami, sprawdźmy stan techniczny naszego auta. Jeśli przekroczyliśmy dopuszczalny termin przeglądu, koniecznie udajmy się do stacji kontroli pojazdów. Jeśli nasze auto przeszło przegląd niedawno, sami możemy sprawdzić ogólny stan pojazdu. Sprawdźmy przy okazji obowiązkowe wyposażenie, nie zapominając o zapasowych żarówkach czy bezpiecznikach.

Niskie temperatury mogą wpłynąć na działanie akumulatora, stan opon, a także innych istotnych elementów pojazdu. Sprawdzenie prawidłowego działania, w szczególności oświetlenia, jest niezmiernie ważne w okresie zimowym, gdy dni są krótkie i szybciej robi się ciemno. Upewnijmy się, że nasze światła działają poprawnie, aby zwiększyć widoczność na drodze i poprawić bezpieczeństwo.

Spore znaczenie w tym okresie, ma też odpowiednie ogumienie, które przystosowane jest do jazdy w trudnych, zimowych warunkach. Dzisiaj chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że opony zimowe, to większe bezpieczeństwo na drodze. Wpływają istotnie na przyczepność podczas jazdy na śliskiej nawierzchni, w niskich temperaturach oraz skracają drogę hamowania. 

Siadając za „kółko” zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przeżycie. Nie należy wyruszać w drogę, a szczególnie tę dłuższą, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę. Z pewnością przyjdzie nam z pomocą samo wyjście na świeże powietrze lub krótki spacer. Sam kierowca powinien mieć w czasie podróży swobodę ruchów, dlatego nie jest wskazane, by był opatulony grubą kurtką, czapką i szalikiem. 

Kolejna ważna kwestia, to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków, czyli nadmierna prędkość lub jej niedostosowanie do warunków na drodze. Nie tylko zwiększa ryzyko kolizji, lecz także podwyższa prawdopodobieństwo odniesienia poważnych obrażeń lub śmierci podczas wypadku. Z tego też powodu szczególnie w okresie zimowym powinniśmy prędkość jazdy dopasować do warunków pogodowych, a także zachować większy niż zwykle odstęp od pojazdu poprzedzającego. Wszystko po to, aby mieć więcej czasu i miejsca na hamowanie. 

Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, a w niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą znacząco obniżyć widoczność pieszych i rowerzystów, którzy we mgle, podczas opadów śniegu czy deszczu, mogą być trudni do zauważenia. W związku z tym, zbliżając się do przejścia dla pieszych, czy przejazdu rowerowego, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i być gotowi na ewentualne zatrzymanie się.

A teraz, gdy już właściwie zadbaliśmy o nasze bezpieczeństwo w czasie podróży, możemy w spokoju ruszać w drogę.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

 

Powrót na górę strony