Bieżące informacje

Podsumowujemy wczorajsze działania policjantów wrocławskiej drogówki pk. „STAN TECHNICZNY”

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego wrocławskiej komendy miejskiej prowadzili wczoraj wzmożone działania kontrolne pod kryptonimem „Stan techniczny”. Zima to bardzo wymagająca pora roku, zwłaszcza do jazdy pojazdami, dlatego aby zwiększyć bezpieczeństwo w tych trudnych warunkach powinniśmy szczególnie zadbać o prawidłowy stan naszych czterech lub dwóch kółek. Funkcjonariusze mając na uwadze właśnie poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu, tylko w ciągu jednej doby przeprowadzili w sumie 265 kontroli drogowych, ujawniając niestety, aż 108 pojazdów, których stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu lub porządkowi w ruchu drogowym.

W trakcie trwającej wczoraj akcja policjanci wrocławskiej drogówki sprawdzali czy poruszające się po naszych drogach pojazdy są sprawne i nie stwarzają zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Kontrolowane były takie elementy pojazdów jak między innymi ogumienie, oświetlenie, zawieszenie, układ hamulcowy, przepuszczalność światła szyb. W ramach działań kontroli podlegały również emitowane przez pojazdy spaliny i hałas  Należy pamiętać, że nieodpowiedni stan techniczny niejednokrotnie prowadzi do bardzo poważnych w skutkach zdarzeń.

Mundurowi podczas tego typu akcji wykorzystują m.in. specjalistyczne radiowozy zwane "ETDiE". Jest to mini-stacja diagnostyczna na kołach, a jej skrót pochodzi od pojazdu Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii. Wyposażenie aut pozwala policjantom, m.in. na gruntowne sprawdzenie stanu technicznego kontrolowanego pojazdu.

Kierujący, którzy wyjechali na drogi autami, szczególnie tymi, których stan techniczny rażąco odbiegał od obowiązujących norm, musieli liczyć się z konsekwencjami. 

Przeprowadzono w sumie 265 kontroli drogowych, które skutkowały zatrzymaniem, aż 108 dowodów rejestracyjnych od kontrolowanych pojazdów, gdyż ich stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu lub porządkowi w ruchu drogowym.  

W ramach prowadzonych działań policjanci nakładali mandaty karne, kierowali wnioski o ukaranie do sądu, ale także pouczali.

W trakcie podejmowanych interwencji, funkcjonariusze z wrocławskiej drogówki, ujawnili szereg innych wykroczeń oraz przestępstw. Przy okazji prowadzonych działań policjanci zatrzymali jednego kierującego łamiącego sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, jednego, któremu uprawnienia do kierowania zostały cofnięte oraz dwóch, którzy nigdy ich nie posiadali. 

Pamiętajmy, że zanim wyruszymy w trasę, warto dokładnie sprawdzić stan techniczny naszego pojazdu. Niskie temperatury mogą wpłynąć na działanie akumulatora, opon, a także innych istotnych elementów pojazdu. Sprawdzenie stanu technicznego, w tym oświetlenia, jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy dni są krótsze i szybciej robi się ciemno. Upewnijmy się, że nasze światła działają poprawnie, aby zwiększyć widoczność na drodze i poprawić bezpieczeństwo.

Choć w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, to jednak odpowiednie ogumienie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w okresie zimowym. Opony zimowe, które zostały zaprojektowane do pracy w niskich temperaturach i na śliskich nawierzchniach, zapewniają lepszą przyczepność, co z kolei zmniejsza ryzyko wypadków. Warto pamiętać, że zmiana opon na zimowe to inwestycja w nasze bezpieczeństwo.

Na koniec przypomnijmy również treść Art. 66. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, który w ust.1 mówi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony