Bieżące informacje

Historia nielegalnie przywiezionego koralowca i próba jego sprzedaży

Od lat nielegalny handel dzikimi gatunkami roślin i zwierząt stanowi poważny problem na całym świecie. Wzrost liczby transakcji w internecie, gdzie osoby prywatne oferują do sprzedaży różne przedmioty, w tym rzadkie okazy przyrody, stał się jednym z głównych czynników wspierających nielegalny handel. W strukturach Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu istnieje dedykowana komórka zajmująca się ujawnianiem właśnie tego typu przestępstw. Ostatnim sukcesem na koncie tych właśnie funkcjonariuszy było odzyskanie unikatowego koralowca, którego do sprzedaży na jednym z portal w internecie za 1100 zł, oferowała 71-letnia kobieta.

Niedawno ujawniona sprawa nielegalnego przywozu koralowca z zagranicy i próby jego sprzedaży na jednym z portali sprzedażowych może stanowić przestrogę dla tych, którzy nieświadomie lub świadomie angażują się w nielegalny handel gatunkami dzikiej fauny i flory.

Koralowce to organizmy morskie, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemach oceanicznych. Tworzą rafy koralowe, które są jednymi z najbardziej bio-różnorodnych ekosystemów na Ziemi stanowiąc miejsce życia dla wielu gatunków ryb, skorupiaków i innych organizmów morskich.

Niestety, przez działalność człowieka, w tym zmiany klimatyczne i nielegalny handel, wiele gatunków koralowców jest zagrożonych wyginięciem. W związku z tym wiele z nich zostało objętych międzynarodowymi konwencjami, takimi jak Konwencja CITES, mającymi na celu ochronę zagrożonych gatunków przed nielegalnym handlem.

W omawianym przypadku 71-letnia kobieta próbowała sprzedać koralowiec, który wcześniej przywiozła z zagranicy, mimo że jego handel w Polsce i wielu innych krajach jest nielegalny. Przedmiot został wystawiony na popularnym portalu sprzedażowym, gdzie szybko zwrócił uwagę policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą wrocławskiej komendy.

Policjanci szybko dotarli do mieszkanki Wrocławia, która swoje zachowanie tłumaczyła tym, że nie wiedziała o obowiązujących przepisach prawa, co oczywiście nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania. Za popełniony czyn grozić jej teraz może kara do 3 lat pozbawienia wolności.

st. asp. Aleksandra Freus
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony