Bieżące informacje

Edukacyjne spotkanie w Klubie Integracji Społecznej Wrocław

St. asp. Michał Kawalec wziął udział w edukacyjnym spotkaniu zorganizowanym przez Klub Integracji Społecznej Wrocław. Zdarzenie to przyciągnęło uwagę wielu osób, szczególnie tych, którzy w swojej codzienności spotykają się z ryzykiem bycia oszukanym. Wizyta policjanta z wrocławskiej policji miała na celu zwiększenie świadomości na temat różnych form oszustw, które mogą dotknąć każdego z nas, a także sposobów, jak im zapobiegać.

Oszustwa, zarówno w świecie realnym, jak i online, są powszechnym problemem, z którym na co dzień zmagają się policjanci. Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Wrocławski Klub Integracji Społecznej mieli okazję zapoznać się z ich wieloma formami.

Wśród omawianych zagrożeń znalazły się oszustwa telefoniczne, internetowe, a także te, w których to sprawca nawiązuje bezpośredni kontakt ze swoją ofiarą podszywając się pod pracownika gazowni, energetyki bądź też określa się jako serwisant sprzętów AGD.

Policjant wskazał na kilka szczególnie niebezpiecznych rodzajów oszustw, które zyskały popularność w ostatnich latach:

  1. Oszustwa telefoniczne – przestępcy dzwonią do osób, często podając się za przedstawicieli banków lub instytucji państwowych, a także osoby najbliższe starając się wyłudzić pieniądze.
  2. Phishing – polega na wysyłaniu e-maili lub wiadomości tekstowych, które wyglądają na oficjalne komunikaty od banków lub innych instytucji, w celu wyłudzenia danych logowania lub informacji finansowych.
  3. Oszustwa internetowe – zwłaszcza na platformach aukcyjnych i sprzedażowych, gdzie przestępcy oferują towary, które nigdy nie trafiają do nabywców, bądź gdy rozsyłane są fałszywe linki przekierowujące na platformy płatnicze, które tylko z wyglądu przypominają te właściwe. W efekcie dane z logowania na rachunki bankowe trafiają bezpośrednio do oszustów.

Jak się chronić?

Podczas spotkania szczególną uwagę poświęcono sposobom, jak można się chronić przed oszustami. Prezentowane rozwiązania obejmowały zarówno kwestie praktyczne, jak i kwestie prawne. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak rozpoznać podejrzane oferty i jak unikać sytuacji, w których mogą zostać oszukani.

Szczególną uwagę zwrócono na konieczność nieujawniania wrażliwych danych osobowych, takich jak numery PESEL, numery kont bankowych czy hasła do kont internetowych. Ponadto, wskazówki obejmowały konieczność weryfikacji każdej oferty, szczególnie tych, które wydają się zbyt dobre, by były prawdziwe.

Spotkanie zorganizowane przez Wrocławskie Centrum Integracji Społecznej stanowiło cenną okazję do wymiany doświadczeń i wiedzy na temat oszustw. Uczestnicy mieli szansę nie tylko zrozumieć zagrożenia, jakie niesie ze sobą współczesny świat, ale także uzyskać konkretne narzędzia i informacje, które mogą pomóc im uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

st. asp. Aleksandra Freus
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony